15. transport żywności dla Ukrainy w rocznicę rosyjskiej agresji

Na kilka dni przed rocznicą rosyjskiego ataku wysłaliśmy 15. transport humanitarny z żywnością dla dzieci na diecie bezglutenowej w Ukrainie. Naszą akcję pomocy możemy realizować głównie dzięki wsparciu finansowemu AOECS, które już w marcu rozpoczęło zbiórkę na ten cel wśród krajów członkowskich.

Już z samego rana w poniedziałek 20 lutego pod siedzibę Stowarzyszenia ciężarowym samochodem przyjechał ukraiński kierowca, aby po raz kolejny zabrać przygotowane wcześniej paczki z bezglutenową żywnością. Tym razem o wadze w sumie ok. 2700 kg: chleb, mąkę, makaron, batony, słodycze, wafle ryżowe, płatki kukurydziane, gotowe dania bezglutenowe. Jak zwykle sami, bez pomocy wózka widłowego, w kilka osób zapakowaliśmy sporych rozmiarów ładunek. Towarzyszył nam padający tego dnia śnieg z deszczem. Przyzwyczailiśmy się już – za każdym razem kiedy przygotowujemy pomocowy transport nie skupiamy się na trudnościach i wysiłku, jaki mu towarzyszy. Wiemy, że za kilka bądź kilkanaście dni bardzo wiele osób, głównie dzieci, będzie mogło otworzyć paczkę, ucieszyć się wyczekiwanym prezentem, uśmiechnąć… 

Kolejny raz nasz transport dotarł bezpiecznie do celu, do Kijowa. Zawsze z wdzięcznością oczekiwany przez wolontariuszy Ukraińskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią. Potem to już oni przejmują dowodzenie. Gromadzą produkty w magazynie, by po przepakowaniu rozesłać je w przeróżne zakątki Ukrainy. Około 1100 rodzin, w których są osoby z celiakią, otrzymuje paczkę z naszą pomocą. A my dostajemy potem zdjęcia obdarowanych dzieci, dlatego wiemy że nasze działania mają sens a wsparcie trafia do celu.

Wojna trwa i wsparcie wciąż jest potrzebne. Chcesz pomóc?

Każdy może włączyć się w pomoc w przekazywaniu żywności bezglutenowej dla Ukrainy. Można wpłacić darowiznę lub przesłać do Stowarzyszenia paczkę z produktami (adres niżej). Wszystkie otrzymywane produkty przekazujmy w kolejnych transportach lub wysyłamy do rodzin, które przyjechały do Polski.

Wpłać darowiznę

Przekaż produkty bezglutenowe

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej

ul. Na Uboczu 28 U-C4
02-791 Warszawa

Więcej informacji na temat naszych działań i ich efektów znajdziesz w wielu innych wpisach na stronie – wystarczy wpisać słowo „Ukraina” w wyszukiwarkę u góry strony.

15. transport żywności dla Ukrainy w rocznicę rosyjskiej agresji