16. MDC: Zdemaskowana celiakia – podsumowanie

Media, osoby publiczne, internetowi influencerzy, nasi partnerzy a przede wszystkim członkowie Stowarzyszenia – w tym roku po raz 16. razem obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Celiakii.

MDC to najlepszy moment, aby zwrócić uwagę na to, jak choroba potrafi się maskować. Dlatego Stowarzyszenie obchodziło go w tym roku pod hasłem „Celiakia – mistrzyni w chowanego” przez cały tydzień, już od 10 maja. Mamy poczucie, że wspólnie z Wami wykonaliśmy kawał dobrej roboty.

Za pośrednictwem serii tekstów demaskujących oblicza celiakii zwróciliśmy uwagę na różnorodność objawów choroby. Pojawiały się posty na naszej stronie, profilach w social mediach, artykuły w prasie, wywiady w rozgłośniach radiowych. Ze wsparciem komunikacyjnym współpracujących z nami influencerów, osób publicznych, firm, wreszcie członków Stowarzyszenia, naszych wolontariuszy czy osób obserwujących nasze profile w social mediach.

Temu samemu tematowi było poświęcone specjalne webinarium z okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii z udziałem dr hab. n. med. Wojciecha Marlicza, gastroenterologa. Webinarium dostępne jest na naszym kanale na YouTube tutaj.

Przygotowaliśmy też dla Was specjalny film kulinarny pokazujący dietę bezglutenową w zupełnie innej odsłonie. Film również jest dostępny na naszym kanale na YouTubie. 

„Celiakia – mistrzyni w chowanego” to także temat konkursu plastycznego dla dzieci z celiakią, który ogłosiliśmy w ostatnim tygodniu. Wciąż czekamy na prace dzieci. Więcej informacji o konkursie znajdziecie tu.

Natomiast kluczowym punktem tegorocznego MDC było wysłanie listu otwartego do Ministra Zdrowia. Opisaliśmy w nim problemy, z którymi mierzą się osoby z celiakią w Polsce. Jednocześnie zaproponowaliśmy sposoby ich rozwiązania. Nasz list można przeczytać tutaj. 

Dziękujemy wszystkim członkom Stowarzyszenia i innym osobom, które zaangażowały się w to, by wiedza o objawach celiakii dotarła do jak najszerszego grona odbiorców.

Tydzień świadomości objawów celiakii zakończył się, ale nasza misja edukacyjna wciąż trwa. Nie planujemy osiąść na laurach. Wciąż mamy dużo planów, by zmieniać Polskę w kraj coraz bardziej przyjazny ludziom z celiakią i na diecie bezglutenowej. Jak zwykle będziemy Was o nich wszystkich informować.

16. MDC: Zdemaskowana celiakia – podsumowanie