20 i 21 transport z pomocą humanitarną dla dzieci w Ukrainie

22 lutego 2024 r. oraz 8 lipca 2024 r. wysłaliśmy już 20 i 21 transport do Kijowa z pomocą humanitarną dla ukraińskich dzieci. W sumie 20 palet produktów spożywczych o wadze 5,5 tony. Całą naszą akcję pomocy mogliśmy realizować głównie dzięki wsparciu finansowemu AOECS, które na ten cel przeprowadziło zbiórkę wśród krajów członkowskich. Co będzie dalej? Nie wiemy…

Przez ponad 2 lata trwania wojny w Ukrainie przekazaliśmy Ukraińskiemu Stowarzyszeniu Osób z Celiakią ok. 50 ton bezglutenowej żywności. Obecnie nie jesteśmy już w stanie kontynuować akcji pomocowej, ponieważ darowizny na ten cel prawie się skończyły. 

Dziękujemy bardzo firmom Bezgluten i Sawex (marka Ocelio) za sprzedaż produktów w korzystnych cenach do naszych kilku ostatnich transportów. Dzięki temu mogliśmy kupić trochę więcej podstawowych bezglutenowych produktów spożywczych. Są to zwykle: chleb, mąka, makaron, ciastka i słodycze. To z nich wolontariusze ukraińskiego stowarzyszenia przygotowują za każdym razem ok. 1000 paczek. I rozsyłają w różne części Ukrainy do swoich członków. Paczki trafiają do rodzin, w których na diecie bezglutenowej są przede wszystkim najmłodsi. Bo wiedza na temat celiakii w Ukrainie w zasadzie ogranicza się do dzieci.

Co jakiś (choć już bardzo rzadko) zgłaszają się do nas po pomoc mamy młodych pacjentów z celiakią, które przyjechały do Polski z Ukrainy. Na prośbę wysyłamy im paczki z podstawowymi bezglutenowymi produktami. Ostatnio po taką pomoc zwróciła się do nas mama chłopca z fenyloketonurią, który potrzebował żywności bezglutenowej i niskobiałkowej.

Dlatego jeśli wciąż chcesz pomóc dzieciom na diecie bezglutenowej z Ukrainy, możesz wpłacić darowiznę na ten cel.

Wpłać darowiznę

Na konto bankowe Stowarzyszenia: 36 1020 1169 0000 8502 0105 5615 (z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”)
Online na konto Stowarzyszenia – w tym wypadku wyślij nam dodatkowo email z informacją, że darowizna jest właśnie na ten cel.

Więcej informacji na temat naszych działań od początku wojny oraz ich efektów znajdziesz w wielu innych wpisach. Wystarczy wpisać słowo „Ukraina” w wyszukiwarkę u góry strony.

Wolontariusze Stowarzyszenia rozpakowują samochód z naszą pomocą – luty 2024:

20 i 21 transport z pomocą humanitarną dla dzieci w Ukrainie