MDC 2021: Aż 9 lat Polacy średnio czekają na diagnozę celiakii!

Różnorakie dolegliwości, dziesiątki badań, setki godzin spędzonych w poczekalniach pod gabinetami. Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie. Znacie to? Celiakia może przybierać wiele twarzy, ukrywa się i nie daje łatwo odnaleźć. Potrafi tak przez wiele lat, nim zostaje rozpoznana. Jeśli mamy szczęście!

Obchody 16. Międzynarodowego Dnia Celiakii to najlepszy moment, aby mówić o tym, jak choroba potrafi się maskować. Pacjenci latami odwiedzają lekarzy przeróżnych specjalności zanim uzyskają prawidłową diagnozę. Jednak nie wszyscy, niektórym niestety nigdy się to nie udaje i cierpią na powikłania choroby.

Skojarzenie dolegających pacjentowi objawów z celiakią i skierowanie na właściwe badania pozwoliłoby na szybsze uchwycenie choroby i rozpoczęcie leczenia.

Tymczasem średni czas od wystąpienia zauważalnych, zgłaszanych objawów, które wiązały się z rozpoznawaną następnie celiakią, do uzyskania prawidłowej diagnozy, wynosi aż 9 lat! Taki wynik dało badanie „Wpływ choroby trzewnej na Twoje życie” dr n. med. Emilii Majsiak z Polsko-Ukraińskiej Fundacji Rozwoju Medycyny i prof. dr hab. n. med. Bożeny Cukrowskiej z Zakładu Patologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Wzięło w nim udział ok. 1000 osób z celiakią, członków Stowarzyszenia.

Osoby prawidłowo zdiagnozowane stanowią niestety tylko niewielki odsetek wszystkich chorych. To „szczęściarze”, bo mimo tych 9 lat cierpień i zmagań z systemem uzyskali szansę na odzyskanie zdrowia. Zdecydowana większość osób z celiakią nie wie o tym, że choruje.

Brak wiedzy na temat masek celiakii stanowi dla nas, Stowarzyszenia, ogromne wyzwanie.

Dziś rozpoczynamy tydzień świadomości na temat objawów celiakii, szczególnie tych niekojarzonych z chorobą. Chcemy uzmysłowić ludziom, że anemia, bóle brzucha, migreny, depresja, problemy neurologicznez płodnością, przewlekłe zmęczenie,  osteoporozą, jamą ustną i wiele innych to mogą być objawy celiakii. Mistrzyni w chowanego!

#CeliakiaMistrzyniwChowanego

#MDC2021

MDC 2021: Aż 9 lat Polacy średnio czekają na diagnozę celiakii!