Badania produktów – wyniki drugiej tury

Przedstawiamy protokół z drugiej tury konsumenckiej akcji BADANIA PRODUKTÓW na zawartość glutenu.

Na początku parę wyjaśnień „technicznych” – dlaczego taka a nie inna ilość produktów została zbadana w obu turach. Cena badań jest najniższa, a wyniki otrzymujemy najszybciej kiedy wykorzystuje się od razu cały zestaw do oznaczania glutenu. Ilość próbek w takim zestawie zależy od laboratorium. W Centrum Zdrowia Dziecka jest to 20 próbek, w Laboratorium Nuscana – 16 próbek. Stąd ilości. Wyniki pierwszej tury.

Przypominamy, że są to jednostkowe wyniki konkretnej partii produktów. Tylko od producenta zależy, czy dany produkt będzie nadal bezglutenowy lub czy producent postara się na trwałe wyeliminować obecne zanieczyszczenie glutenem.

Pamiętajmy też, że produkt bezglutenowy powinien zawierać poniżej 20 ppm.

Wybrane produkty:

  • firm specjalistycznych (Balviten, Ultraeuropa, Glutenex) – jest to ciąg dalszy badania pierwszego (kolejne produkty zbadamy w trzeciej turze). Staraliśmy się wybierać te z produktów, które potencjalnie mają największe szanse na zanieczyszczenie glutenem lub są najbardziej popularne, a że czasami trudno je znaleźć w warszawskich sklepach badamy produkty partiami;
  • firm, które na swoich stronach podają, że ich produkty są bezglutenowe, a na etykietach nie ma podejrzanych składników;
  • z etykiet których wynika, że powinny być to produkty naturalnie bezglutenowe;
  • wyjątkowo zbadaliśmy również jeden produkt, który był opatrzony zastrzeżeniem „produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, jaj, mleka, selera, gorczycy”.

Pieczywo chrupkie kukurydziano-ryżowe firmy Chaber ma ponad 60 ppm, nie jest to więc produkt bezglutenowy. Mimo że na opakowaniu widnieje napis: „nie zawiera glutenu”. Firma Chaber zapewniła nas, że zmieni ten napis na „produkt o niskiej zawartości glutenu”. Tak można oznaczać produkty o zawartości glutenu pomiędzy 20 a 100 ppm (dyrektywa WE 41/2009). Natomiast firma dołoży wszelkich starań, aby w przyszłości zmniejszyć zawartość glutenu w produktach z kukurydzy i ryżu do poziomu poniżej 20 ppm.

Kasza i mąka kukurydziana firmy Kupiec – te wyniki są złe (zwłaszcza mąki). Mimo że są to produkty naturalnie bezglutenowe i powinny w ogóle nie zawierać glutenu. Wynik badania pokazuje, że poważnym problemem jest wciąż zanieczyszczenie produktów w młynach i na innych etapach przetwarzania i dystrybucji. Wynik mąki kukurydzianej powyżej skali oznaczalności przez laboratorium (powyżej >80 ppm) jest szczególnie niepokojący.

Wniosek

Surowce naturalnie bezglutenowe nie zawsze są bezpieczne, powinno się je badać i na wszystkich etapach starać się ograniczyć możliwość zanieczyszczenia glutenem.

Natomiast Piekarz mix domowy mąki bezglutenowej domowej Balvitenu zawierał ok. 33 ppm, a Chleb morski bezglutenowy firmy Glutenex ma prawie 32 ppm. Obaj producenci skierowali produkty do powtórnych badań, czekamy na ich wyniki, trwa również analiza, który z surowców, wchodzących w skład produktów, był zanieczyszczony glutenem. Liczymy na to, że są to jednorazowe „wpadki”. Pozostałe zbadane produkty tych firm były bezglutenowe.

Parówki „Jedynki” firmy Indykpol również nie są bezglutenowe (69,3 ppm), ale tu producent zamieścił na opakowaniu informację, że „produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, jaj, mleka, selera, gorczycy”. Powraca więc jak widać znów pytanie o bezpieczeństwo spożywania przez osoby na diecie bezglutenowej produktów tak oznakowanych.

Wszystkie pozostałe produkty miały bardzo dobre wyniki, poniżej 3 ppm, są więc bezglutenowe.

Podsumowując

Na forum, gdzie komentowane są wyniki naszych badań (www.forum.celiakia.pl) padło pytanie „po co badać produkty bezglutenowe, skoro są już oznaczone jako bezglutenowe”. Jak widać takie badania są bardzo potrzebne. Wśród 36 przebadanych przez nas produktów 7 nie było bezglutenowych. Stowarzyszenie z całą pewnością będzie kontynuować akcję badania produktów. Dlatego prosimy o wsparcie w tym zakresie i wpłaty dobrowolnych darowizn na konto Stowarzyszenia, prosimy też o propozycje produktów do zbadania w wątku na forum:

http://forum.celiakia.pl/viewtopic.php?t=3849&start=0

Dwie wypowiedzi producentów w sprawie badań zamieszczamy tutaj.

Badania produktów – wyniki drugiej tury