Badanie kliniczne nad osteoporozą – Olsztyn

Poszukujemy prostego i bezpiecznego sposobu na poprawę stanu kości pacjentów z chorobą trzewną.

Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie i Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie zaplanowały wspólne badania dotyczące wpływu preparatu inuliny na metabolizm kości u dzieci i młodzieży z chorobą trzewną. Mamy nadzieję, że znajdziemy prosty i bezpieczny sposób na poprawę stanu kości pacjentów z chorobą trzewną.

Zapraszamy Rodziców dzieci (od 3 do 18 lat) z chorobą trzewną z Olsztyna i okolic. W celu wyjaśnienia szczegółów badania oraz w celu rejestracji udział Państwa dziecka w badaniu medycznym prosimy o kontakt e-mailowy (u.krupa-kozak@pan.olsztyn.pl) lub telefoniczny tel.: 504 416 011.

kościOsteoporoza jest chorobą, która charakteryzuje się zanikiem masy kostnej, co może skutkować zwiększoną łamliwości kości. U pacjentów z chorobą trzewną bardzo często obserwuje się obniżenie gęstości mineralnej kości i osteoporozę. Najnowsze badania wskazują, że poza suplementacją wapniem i wit. D., również inulina – naturalny cukier zapasowy występujący w korzeniu cykorii oraz wielu innych roślin (mniszek lekarski, cebula, czosnek), jest składnikiem pokarmowym, który korzystnie wpływa na wchłanianie wapnia i mineralizację kości, tak więc może przeciwdziałać osteoporozie. Jako produkt naturalny nie wywiera działania ubocznego, nie zawiera glutenu.

Badania rozpoczynamy już w styczniu 2016 roku. Przez cały okres badania (12 tygodni) pacjenci będą kontynuować stosowanie diety bezglutenowej a dodatkowo będą spożywać raz dziennie preparat inuliny lub placebo (1 łyżeczkę proszku do rozpuszczenia w dowolnym napoju).

Na początku badania oraz po jego zakończeniu planujemy wizyty kontrolne w Poradni Gastrologicznej WSSD w Olsztynie. Podczas wizyt pobrana będzie krew do oznaczenia zawartości witaminy D, wapnia oraz markerów świadczących o „zdrowiu kości”. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu badany będzie także mocz i stolec. Zapraszamy.