Bezglutenowy tłusty czwartek 2020

Tłusty czwartek (zapusty) większości z nas kojarzy się z pączkami i faworkami zwanymi chrustem. Tego dnia nawet osoby liczące każdą kalorię nie oprą się pokusie i zjedzą chociaż jednego pączka. Podobno w tym dniu Polacy pochłaniają około 100 milionów pączków. Średnio 2,5 słodkiego wypieku na głowę! Na szczęście my też mamy pączki bezglutenowe.

Na co dzień smażą je dla nas firmy Hert, Jarzębińscy i Putka. Pączki oznaczone licencjonowanym znakiem Przekreślonego Kłosa można kupić w sklepach firmowych tych firm (stacjonarnych i internetowych) oraz w sklepach współpracujących.

Pączki bezglutenowe oferują również niektóre lokale należące do programu MENU BEZ GLUTENU. Nie warto czekać do ostatniej chwili z zamówieniem, bo lista może być już zamknięta.

Białystok – Bistro Zdrowa Micha z Natury
W ofercie: tradycyjne smażone pączki z owocową marmoladą, wegańskie oponki oblane czekoladą na bazie pieczonego batata, chrupiące  faworki. Zamówienia przyjmowane są do 18.02.2020r. Więcej informacji o ofercie.

Białystok – SweetFit&Eat
W ofercie: tradycyjne pączki smażone w 3 smakach (z fit nutellą w czekoladzie; z kremem cytrynowym lub z kremem Rafaello w lukrze); pączki pieczone z konfiturą lub z budyniem, słonym karmelem i orzeszkami; donuty wegańskie z czekoladą i kokosem lub ze słonym karmelem i orzeszkami; eklerki o smaku kinder bueno z czekoladą i orzeszkami; ptysie kokosowe z czekoladą; faworki. Wszystkie wyroby są bez cukru. Niektóre dodatkowo bez laktozy, mleka, wege. W tłusty czwartek dostępne będą pojedyncze sztuki, dlatego najlepiej złożyć zamówienie. Zamówienia przyjmowane są do 17.02.2020r. do 22:00 w lokalu, bądź telefonicznie pod nr 576 633 944. Więcej informacji o ofercie.

Gdynia – Atelier Smaku
Już teraz można kupić w lokalu wegańskie, bezglutenowe faworki i pączki z cynamonowym cukrem pudrem trzcinowym oraz donuty. Donuty nie zawierają drożdży. Zamówienia można składać do środy 19.02.2020 w lokalu lub pod nr 530 088 121 (jedynie do odbioru osobistego). Więcej informacji o ofercie.

Łódź  – Wolna Piekarnia bezglutenowa
W ofercie bezglutenowe pączki w trzech wariantach: z nadzieniem różanym, z nadzieniem różanym, lukrem i skórką pomarańczy, z budyniem czekoladowym. Wszystkie pączki są pieczone oraz wegańskie (bez jaj, mleka), naturalne (bez sztucznych aromatów, barwników, zagęstników typu guma guar i ksantan).  Zamówienia na pączki są przyjmowane telefonicznie, przez messenger, osobiście w piekarni do poniedziałku 17 lutego do godziny 16.00. Więcej informacji o ofercie.

Piotrków Trybunalski – To&Owo Bezglutenowo
W ofercie tradycyjne pączki smażone w trzech smakach: z malinami, z powidłami śliwkowymi, czekoladowe z malinami. Zapisy do 19 lutego w lokalu lub w wiadomości prywatnej przez Facebooka.

Poznań – Słodkie bez cukru  
W ofercie bezglutenowe pączki pieczone w czterech smakach: z powidłami śliwkowymi i lukrem kokosowym, z kremem budyniowym toffi i lukrem karmelowym, z malinami i lukrem kokosowym, z kremem czekoladowym i polewą czekoladową. Wszystkie pączki są pieczone, bez dodatku białego cukru oraz wegańskie (bez jaj, mleka). Zamówienia przyjmowane będą do poniedziałku 17 lutego lub do wyczerpania miejsc, wyłącznie poprzez e-mail. W tym roku można również zamówić pączki z wysyłką (zamówienia do soboty 15 lutego lub do wyczerpania miejsc – informacje mejlowo). Więcej informacji o ofercie. 

Poznań – Podwieczorek Bez Glutenu
Lokal przyjmuje już zamówienia na pączki – bezglutenowe i wegańskie. Zamówienia można składać za pośrednictwem Facebooka lub telefonicznie w godzinach pracy piekarni (62 662 73 00) do 19 lutego 2020 do godziny 14:00

Poznań – Wolna Piekarnia bezglutenowa
W ofercie pączki w trzech wariantach: z marmoladą, lukrem i skórką pomarańczową, z marmoladą, lukrem, płatkami kwiatów jadalnych, z kremem czekoladowym, czekoladą i migdałami. Wszystkie pączki są pieczone oraz wegańskie (bez jaj, mleka), naturalne (bez sztucznych aromatów, barwników, zagęszczaczy). Zamówienia na pączki będą przyjmowane do poniedziałku 17 lutego – wyłącznie za pośrednictwem SMS pod numerem 575 724 959. Zamówienia po wyznaczonym terminie nie będą przyjmowane. Więcej informacji o ofercie.

Szczecin – Bistro jaglana
Podobnie jak w zeszłym roku na miejscu w bistro będzie można kupić pączki oraz inne bezglutenowe słodkości.

Wrocław – Sorrir 
Pączki będą w trzech rodzajach: klasyczny bez nadzienia, z musem truskawkowym, z budyniem czekoladowym. Wyłącznie na zamówienie. Lokal jest w stanie przygotować tylko 300 sztuk, więc należy spieszyć się z zapisami. Zamówienia przyjmowane są osobiście, telefonicznie lub przez Facebooka.

A co z tymi, którzy nie mają możliwości zakupu bezglutenowych pączków?

Pozostaje im jedno – przygotowanie tłustoczwartkowych frykasów samodzielnie albo „na zlecenie” (kochane babcie, mamy i inne wprowadzone w temat osoby :-).

Dla tych wszystkich podajemy sprawdzony przepis na pączki z warsztatów Stowarzyszenia.

Pączki

Ok. 30 sztuk

Składniki:

  •  0.5 kg mąki bezglutenowej MIX
  • 1 szklanka mleka
  • 5 dkg cukru
  • 8 żółtek (lub 1 całe jajo i 7 żółtek)
  • 7 dag masła lub margaryny (roztopionego i ostudzonego)
  • 25 g świeżych lub 1 opakowanie suszonych drożdży instant (np. Oetkera)
  • 3 łyżki spirytusu
  • sok i skórka otarta z cytryny lub duży cukier waniliowy – dla aromatu

2-3 litry oleju ew. smalec

Przygotowanie:

Robimy rozczyn z drożdży, cukru, niewielkiej ilości mąki i mleka, zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (aż na powierzchni pojawią się bąbelki). Jeśli używamy drożdży suchych, wsypujemy je od razu do mąki.
Ucieramy jajo i żółtka z cukrem, dodajemy pozostałą mąkę, rozczyn, sok i skórkę z cytryny, resztę mleka, szczyptę soli i spirytus (podczas smażenia alkohol wyparuje). Wyrabiamy mikserem przez 4-5 minut. Wlewamy masło (lub margarynę) i jeszcze chwilę wyrabiamy.

Z wyrośniętego ciasta formujemy kulki wielkości piłeczek pingpongowych, rozklepujemy lekko w dłoni, nakładamy małą łyżeczkę nadzienia, dokładnie zlepiamy, układamy na papierze do pieczenia posmarowanym olejem (aby łatwo dały się odkleić) i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia przykryte ściereczką. Czas rośnięcia zależy od temperatury w pomieszczeniu i waha się od 20 do 40 minut. Gdy pączki podwoją swoją objętość, przystępujemy do smażenia. W szerokim garnku rozgrzewamy tłuszcz, przykręcamy gaz i wkładamy pączki w takiej ilości, aby mogły swobodnie pływać. Tłuszcz cały czas musi delikatnie wrzeć. Gdy pączki zrumienią się z jednej strony, przewracamy je i czekamy, aż druga strona także się zrumieni. Ważne, aby na rozgrzany olej nie wrzucać zbyt wielu pączków na raz. Powinny swobodnie pływać i mieć miejsce, aby się obracać i równomiernie smażyć z każdej strony. Smażymy na złoty kolor. Przed zakończeniem można sprawdzić na jednym pączku, czy jest usmażony w środku. Wyjmujemy i układamy na papierze, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.

Uwagi:

1.    Pączki można również nadziewać po usmażeniu, za pomocą szprycy do dekoracji tortów.
2.    Pączki można polukrować i obsypać drobno pokrojoną kandyzowaną skórką z pomarańczy lub posypać cukrem pudrem po ostygnięciu (na gorących pączkach cukier puder się rozpuści).

Przepisy od firmy Bezgluten

Faworki

Składniki:

  • 250 g mieszanki Multi Mix
  • 140 ml śmietany 18%
  • 4 żółtka
  • łyżeczka cukru
  • ¼ łyżeczki soli,
  • 1 łyżka octu

Przygotowanie:

Wykonanie: Ze wszystkich składników wyrabiamy ciasto na stolnicy. Otrzymaną gładką kulę ciasta cienko rozwałkowujemy (podsypując niewielką ilością mąki) i wykrawamy prostokąty o wymiarach około 10 x 3 cm. Każdy kawałek nacinamy w środku (około 3 cm) i przez nacięcie przeciągamy jeden koniec. Faworki smażymy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Osączamy na ręczniku papierowym. Ostygnięte posypujemy cukrem pudrem.

Pączki

Rozczyn:

  • 30 g drożdży świeżych
  • 1 łyżka cukru
  • 8 łyżek letniego mleka
  • 2 łyżki mieszanki Extra Uniwersalnej BEZGLUTEN

Składniki połączyć i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok 15 min.

Ciasto:

  • 4 żółtka
  • 4 łyżki cukru waniliowego
  • Żółtka z cukrem utrzeć na jasną, puszystą masę.
  • 400 g mieszanki Extra uniwersalnej BEZGLUTEN
  • 250 ml letniego mleka
  • 1 łyżka spirytusu (opcjonalnie)
  • 5 łyżek roztopionego masła

Do miski wsypać mieszankę Extra uniwersalną, wlać mleko i rozpocząć wyrabianie ciasta. Następnie dodać wyrośnięty rozczyn (i spirytus), piane z żółtek, a pod koniec wyrabiania roztopione masło. Tak przygotowane ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 50 min, aż podwoi swoją objętość. Wyrośnięte ciasto podzielić na ok. 70 g części, z każdej uformować kulkę (w razie zbyt luźnej konsystencji ciasto podsypywać mieszanką) i ponownie odłożyć w ciepłe miejsce do podwojenia objętości na ok. 30 min. Pączki smażyć na rozgrzanym, głębokim tłuszczu (umieszczając pączki dolna powierzchnią do góry) do zarumienienia skórki ok. 3 min z jednej strony i wyłożyć na ręcznik papierowy. Wystudzone nadziać ulubioną konfiturą, posypać cukrem pudrem lub udekorować lukrem i posypać kandyzowaną skórką pomarańczową.

Mini pączki

Rozczyn:

  • 25 g drożdży świeżych
  • 3 łyżki mieszanki Multi Mix BEZGLUTEN
  • 1 łyżeczka cukru
  • ¼ szklanki letniego mleka

Składniki dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na ok 15 – 20 min.

Ciasto:

  • 1 jajko
  • 2 żółtka
  • 1 łyżka cukru
  • 3 łyżki cukru waniliowego
  • Jajka utrzeć z cukrem na puszystą, jasną masę.
  • 250 g mieszanki Multi mix BEZGLUTEN
  • ¼ szklanki letniego mleka
  • 1 łyżeczka spirytusu (opcjonalnie)
  • 3 łyżki roztopionego masła

Do miski wsypać mieszankę Multi mix, dodać wyrośnięty rozczyn i rozpocząć wyrabianie ciasta. Następnie dodać mleko (i spirytus), piane z jaj, a pod koniec wyrabiania roztopione masło. Tak przygotowane ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 50 min, aż podwoi swoją objętość. Wyrośnięte ciasto podzielić na ok. 30 części, z każdej uformować kulkę wielkości orzecha włoskiego i ponownie odłożyć w ciepłe miejsce do podwojenia objętości na ok. 30 min. Pączusie smażyć na rozgrzanym, głębokim tłuszczu do zarumienienia skórki z obu stron i wyłożyć na ręcznik papierowy. Wystudzone obtoczyć w cukrze pudrze.

Więcej sprawdzonych przepisów na pączki i faworki:

Pączki z bloga natchniona.pl

Bezglutenowe pączki z cynamonowym cukrem pudrem od Atelier Smaku

Bezglutenowe faworki od Atelier Smaku

Bezglutenowy tłusty czwartek 2020