Dyżur ekspercki w NFZ w Białymstoku – relacja

28 sierpnia 2019 r. po raz pierwszy w Białymstoku odbył się dyżur ekspercki przedstawicieli naszego Stowarzyszenia w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Konsultacje prowadziły trzy osoby ze Stowarzyszenia (w tym psychodietetyk), a przez pewien czas była obecna także pani gastrolog.

Przygotowaliśmy materiały informacyjne i edukacyjne, kilka numerów magazynu „Bez glutenu”, książki z przepisami wydane pod patronatem Stowarzyszenia, słoiczki z ziarnami i nasionami bezglutenowymi oraz mały poczęstunek z ciasteczek owsianych bezglutenowych i ciasta z cukinią.

Wielu klientów NFZ z ciekawością przyglądało się temu spotkaniu, a kilka osób specjalnie przyjechało na rozmowę.

Najważniejsze dla nas było zainteresowanie NFZ nawiązaniem bliskiej współpracy z organizacjami skupiającymi pacjentów z różnymi przewlekłymi chorobami. Celiacy byli pierwszymi zaproszonymi gośćmi. Na spotkanie przybyli dziennikarze i przedstawiciel lokalnych mediów. Dzięki nim informacje o codziennych obawach i kłopotach osób z celiakią, a szczególnie rodziców takich dzieci, mogły zostać szerzej nagłośnione. Podkreślaliśmy, że potrzebna jest możliwość spożywania bezpiecznych posiłków poza domem, dofinansowania diety bezglutenowej oraz otwarta i życzliwa postawa społeczeństwa, a nawet potrzeba otrzymania pomocy psychologicznej, szczególnie przez dzieci.

Podobne spotkania z przedstawicielami naszego Stowarzyszenia będą się sukcesywnie odbywać także w innych oddziałach NFZ.

Nagrania i relacje z wydarzenia w Białymstoku można obejrzeć pod linkami:

Dyżur ekspercki w NFZ w Białymstoku – relacja