Działania Stowarzyszenia w 2009 roku

Stowarzyszenie stale się dynamicznie rozwija, przyłączają się do nas nowe osoby z całej Polski, planujemy kolejne działania dla dobra wszystkich osób na diecie. Można nas w tych działaniach wesprzeć przekazując 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia.

Oto najważniejsze z naszych osiągnięć w ubiegłym roku:

  • Komunia bezglutenowa – dzięki wyłącznym staraniom naszego Stowarzyszenia Episkopat Polski postanowił, iż od kwietnia 2009 wierni z celiakią w Polsce mogą przyjmować komunię św. pod postacią hostii niskoglutenowych.

Uważamy to za najbardziej spektakularne osiągnięcie naszej organizacji. W związku z tym wydarzeniem na temat hostii pojawiło się mnóstwo materiałów w mediach    (m.in. programy: Fakty TVN, religiatv, artykuły: Gość Niedzielny, Dziennik Łódzki i wiele innych). Szczegóły dotyczące komunii.

  • IV Międzynarodowy Dzień Celiakii – zorganizowaliśmy kolejny raz konferencję i targi żywności bezgl., tym razem nie tylko w Warszawie. Szczegóły.
  • Stworzyliśmy Punkt Informacyjno – Konsultacyjny – uruchomiony w listopadzie 2009 w Warszawie, centrum informacji dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Można do nas zadzwonić, wysłać e-mail z zapytaniem, można też, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu, umówić się na indywidualną bezpłatną konsultację dietetyczną na miejscu. Szczegóły.
  • Rozpoczęliśmy akcję licencjonowania znak „przekreślonego kłosa” – działania mające na celu konsumencką kontrolę nad rynkiem bezglutenowym w Polsce i uporządkowanie spraw związanych z oznaczaniem bezglutenowej żywności przez producentów. Szczegóły. Stale współpracujemy z producentami żywności z Polski i zagranicy.
  • Poradnik „Celiakia i dieta bezglutenowa” – opublikowaliśmy piąte i szóste wydanie zbioru praktycznych porad przeznaczonych dla osób świeżo po diagnozie. Nasze publikacje, wysoko oceniane przez specjalistów, otrzymują bezpłatnie m.in. pacjenci lekarzy, z którymi współpracujemy oraz wszystkie inne osoby zainteresowane tematyką. Otrzymuje je za darmo każdy, kto do nas napisze w tej sprawie.
  • Konferencje, warsztaty – oprócz MDC zorganizowaliśmy praktyczne warsztaty dla osób na diecie oraz konferencję Celiakia dla zaawansowanych, wzięliśmy udział w kilkunastu konferencjach medycznych na terenie całej Polski,  na których propagujemy zawsze temat celiakii wśród lekarzy i pacjentów,  w planach udział w kolejnych.
  • AOECS jako największa ogólnopolska organizacja pomagająca osobom z celiakią reprezentujemy nasz kraj na arenie międzynarodowej. W tym roku uczestniczyliśmy w międzynarodowym spotkaniu osób na diecie bezglutenowej na Malcie (wrzesień 2009)
  • Media – Stowarzyszenie jest stale obecne w ogólnopolskich mediach. Wkrótce opublikujemy listę programów telewizyjnych, radiowych oraz artykułów, w których wystąpili członkowie Stowarzyszenia (kilkadziesiąt materiałów).
  • Spotkania Stowarzyszenia – zorganizowaliśmy spotkania osób na diecie w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku, Suwałkach, Katowicach, Gdańsku i Szczecinie. Wkrótce planujemy utworzyć w tych miastach oddziały.
  • Współpracujemy ze środowiskiem lekarskim z licznych ośrodków medycznych (kilkudziesięciu lekarzy różnych specjalności otzrzymało od nas poradniki na temat celiakii dla pacjentów), z wieloma dietetykami, studentami medycyny (IMFSA), organizacjami pozarządowymi z całej Polski. Wspieramy WUM w programie badawczym Prevent CD (Zapobiec Celiakii).
  • Petycja – zebraliśmy ponad 6400 podpisów pod petycją do ministra zdrowia w sprawie zmian prawnych dotyczących celiakii. Petycja została przekazana w lipcu 2009.