Dzień Celiakii w Katowicach – relacja

sala220 września 2014 po raz kolejny już obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Celiakii w Katowicach, w gościnnych progach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.Katow1

Pomimo porannego oberwania chmury frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Zainteresowani dietą bezglutenową mogli wysłuchać bardzo ciekawych wykładów doświadczonych lekarzy. O najnowszych doniesieniach ze świata nauki mówiła prof. dr hab. n. med. Halina Woś, Kierownik Kliniki Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. O współczesnych standardach diagnostyki i rozpoznania celiakii u dzieci opowiedziała dr Sabina Więcek z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Pani doktor przypomniała, że według najnowszych standardów rozpoznawania celiakii u dzieci, dodatni wynik badania genetycznego oraz dodatni wynik dwóch przeciwciał (10 razy powyżej górnej granicy normy) na tyle wiarygodnie potwierdzają chorobę, iż można odstąpić od biopsji jelita cienkiego.

O trudnościach i problemach w opiece nad chorym z celiakią mówiła prof. dr hab. n. med. Krystyna Karczewska, wieloletnia kierownik Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Zaburzeń Rozwojowych Wieku Dziecięcego w Szpitalu Klinicznym w Zabrzu. Zasady diety bezglutenowej oraz najczęściej popełniane błędy przedstawiła Grażyna Konińska, dietetyk, pracująca na co dzień w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Natomiast Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej Małgorzata Źródlak omówiła codzienne problemy z jakimi muszą się borykać osoby na diecie bezglutenowej i przedstawiła działalność naszego Stowarzyszenia. Materiały Stowarzyszenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

sala1 konf6 konf5

W przerwie między wykładami uczestnicy odwiedzali stoiska producentów żywności bezglutenowej. Degustowali przysmaki przygotowane przez firmy specjalistyczne Glutenex, Schär (obie firmy oznaczają swoje produkty licencjonowanym znakiem Przekreślonego Kłosa), Balviten i Bezgluten. Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska Chrzanowskiej Manufaktury Wędlin oraz Drobimexu, firm które oferowały bezglutenowe wędliny.
Swoją ofertę zaprezentowało również laboratorium EUROIMMUN DNA oraz sklep Bezglutek z Katowic, a produkty do degustacji przesłał producent marki Amarello.

Konferencja okazała się bardzo interesująca, niezwykle ważna i potrzebna, o czym świadczą liczna frekwencja (ponad 140 osób,) żywe zainteresowanie uczestników oraz wiele pytań z sali. Najmniejsi uczestnicy konferencji mieli przygotowany specjalny kącik, w którym mogli się pobawić się, porysować i wyjść z barwnym malunkiem na buzi.

unimies euroim schar bezgl

Główna Organizatorka konferencji, pani doktor Barbara Kalita, zaplanowała również konkurs pod tytułem „Bezglutenowe czarne ziarna”. Niestety okazał się aż tak trudny, że nikt z uczestników nie miał odwagi wziąć w nim udziału.

Bardzo dziękujemy Pani Barbarze Kalicie za wspaniałe przygotowanie konferencji!