IX MDC już za nami

mdc9_1W ramach Międzynarodowego Dnia Celiakii co roku w maju organizujemy konferencje, podczas których odbywają się wykłady na temat celiakii, diety bezglutenowej oraz diagnostyki choroby trzewnej w Polsce. Imprezy te skupiają wokół siebie zainteresowane osoby z celiakią, ale także lekarzy, dietetyków i producentów żywności bezglutenowej.
Długo oczekiwany IX MDC w Warszawie już za nami. Zdjęcia z tego dnia dostępne są tutaj.Wykłady
Sala konferencyjna była wypełniona po brzegi. Prawie 300 osób postanowiło spędzić ten mdc9_2dzień z nami. Były to osoby z całej Polski. Przyciągnęły ich wykłady, możliwość spotkania z ekspertami w dziedzinie celiakii, ale też degustacje bezglutenowych nowości.
Duże zainteresowanie wzbudził wykład profesor Bożeny Cukrowskiej z Zakładu Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka, która omówiła projekt naukowy z 2012 roku (partnerem projektu było nasze Stowarzyszenia), sprawdzający częstość występowania celiakii wśród krewnych I stopnia. Badania potwierdziły, że celiakia występuje rodzinnie. Stwierdzono ją u prawie 11 % krewnych osób z już wykrytą chorobą. Okazuje się, że można chorować na celiakię i o tym nie wiedzieć. Jak to możliwe? Przyzwyczajamy się do swoich dolegliwości, uważając że taka nasza uroda. Dopiero wycofanie glutenu z diety uświadamia wielu osobom, że można czuć się lepiej.
Z wykładu doktor Anny Rybak z CZD dowiedzieliśmy się jak powinna wyglądać opieka mdc9_3medyczna nad osobą z celiakią w kolejnych latach po diagnozie, natomiast dr Joanna Rachtan-Janicka pokazała jakimi produktami warto wzbogacić jadłospis, by uzupełnić niedobory pokarmowe możliwe podczas długotrwałego stosowania diety bezglutenowej. Z ciekawego wykładu Pawła Zatwarnickiego z firmy Euroimmun DNA dowiedzieliśmy się jaką rolę pełni laktoza w organizmie oraz czy jest związek nietolerancji laktozy z celiakią. Na stoisku Euroimmunu DNA mogliśmy się zapoznać z ofertą testów genetycznych w tym zakresie.

Z badań inż. Marty Karolonek oraz inż. Anny Wedlechowicz, prowadzonych pod kierownictwem dr inż. Joanny Rachtan – Janickiej z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW wynika, że osoby na diecie bezglutenowej są bardzo krytyczne wobec smaku i zapachu bezglutenowego pieczywa i makaronów, dużo bardziej niż osoby na tradycyjnej diecie.

drobimexPodczas konferencji zostały ogłoszone wyniki konkursu na statuetka_2014Najsmaczniejsze Wędliny Bezglutenowe 2014. Zwycięzcami zostały firmy Konspol, Drobimex i Profi. Dokładne informacje na temat rozstrzygnięcia konkursu, a także losowania 10 nagród (paczek z produktami bezglutenowymi) wśród głosujących znajdują się tutaj.

Wyniki pokazują, że głosowano przede wszystkim na znanych producentów, których produkty możemy kupować na co dzień w dyskontach i supermarketach niemal w każdym mieście w Polsce.

mdc9_4Niespodzianką dla uczestników było wystąpienie w „firmowych” koszulkach drużyny Stowarzyszenia – zwycięzców programu Familiada w składzie: Daria Kostrzewska, Ala Kamińska, Paulina Sabak, Małgorzata Źródlak i Jerzy Kaleta. Drużyna przekazała uroczyście skarbniczce Stowarzyszenia wygraną w programie w kwocie 15.000 złotych na cele statutowe. Więcej informacji na temat występów drużyny jest tutaj.

Wystawcy
Tym razem wyjątkowo swoje produkty prezentowały wyłącznie firmy z licencjonowanym symbolem Przekreślonego Kłosa. Mieliśmy więc okazję degustacji wyrobów firm: Schär, Ekoprodukt (marka Amarello), Konspol, Drobimex, Glutenex, Provena oraz innych firm zagranicznych, których dystrybutorem jest firma Sin Gluten.

Po raz pierwszy mogliśmy spróbować nowych musów owocowych Just! Mousse firmy mdc9_5MENII. Pachnącymi świeżymi ciastami uraczyły nas Piekarnio-Cukiernia Margita oraz Cukiernia Nenette. Nowy produkt, który ucieszy zwłaszcza alergików, zaprezentowała firma Glutenex – chleb bezglutenowy vitalny – bez skrobi pszennej, mleka, jajek i laktozy.

O ciepły posiłek zadbała firma Schär–jedliśmy bezglutenowe nuggetsy z kurczaka oraz pizzę. Hitem były lody w bezglutenowym rożku.
mdc9_10 Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz kulinarny. Na stoisku firmy Schär pan Krzysztof Kleinschmidt przyrządził  dla nas makaron penne z włoskim sosem z łososiem wędzonym oraz lasagne z łososiem i szpinakiem (poniżej podajemy przepisy na te dania).

Osoby zainteresowane wypoczynkiem bezglutenowym mogły się zapoznać z ofertą Hotelu Helios z Węgier (i skosztować pysznych bezglutenowych ciasteczek, którymi częstował sam szef kuchni) oraz propozycją obozu bezglutenowego dla dzieci i młodzieży firmy Hamak-tur.

Po konferencji odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia. O jego przebiegu poinformujemy wszystkich członków, którzy nie mogli być z nami tego dnia. Dzisiaj natomiast możemy podzielić się miłą wiadomością, że przyjęliśmy w poczet członków honorowych kolejne osoby. W podziękowaniu za poświęcony czas i liczne zasługi na rzecz Stowarzyszenia z przyjemnością nadaliśmy tytuł członka honorowego lekarzom z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SPSK Nr 1. w Szczecinie, paniom : dr n. med. Małgorzacie Mokrzyckiej i dr n. med. Aleksandrze Zalewskiej – Szymanowicz oraz pani mgr Marii Wójcikowskiej, będącej kierownikiem Pracowni Gospodarstwa Domowego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wszystkie trzy panie bardzo wspierają szczeciński oddział Stowarzyszenia.

IX MDC to dzień pełen wrażeń i wiedzy, pysznych degustacji, spotkań z sympatycznymi ludźmi. Prawdziwy raj dla celiaków.  W takim dniu możemy się przekonać, że celiakia wprowadza naprawdę wiele pozytywnych zmian wokół nas – możemy nie tylko zmienić styl życia na zdrowszy, ale i poznać fantastycznych ludzi.

Bardzo dziękujemy wszystkim wystawcom, wykładowcom, zaproszonym gościom i uczestnikom konferencji za przybycie, a także wielu naszym wspaniałym wolontariuszom, którzy pomagali przy organizacji i przeprowadzeniu konferencji.

Już teraz zapraszamy za rok na jubileuszowy, X Międzynarodowy Dzień Celiakii.

A oto przepisy na dania przyrządzone podczas pokazu kulinarnego:
Penne z włoskim sosem z łososiem
Składniki:

– łosoś marynowany lub wędzony (około 150 gram)penne
– makaron penne 250 gram Schär
– pół średniej wielkości papryki czerwonej
– pomidory krojone (jedna puszka)
– kubeczek śmietany 18%
– dwie łyżeczki kaparów
– ząbek czosnku, oliwa do smażenia, pieprz, sól, oregano, bazylia, twardy ser typu parmezan

Przygotowanie:
Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie z niewielką ilością oliwy. Odcedzamy, nie przelewamy zimną wodą. Do dużej, dobrze rozgrzanej patelni wlewamy odrobinę oliwy, dodajemy drobno pokrojony ząbek czosnku. Po kilkunastu sekundach dodajemy drobno pokrojoną paprykę i smażymy kilka minut. Dodajemy całą puszkę pomidorów, solimy, dodajemy pieprz. Po kilku minutach na patelnię wrzucamy pociętego na drobne kawałki łososia, smażymy dwie minuty, dodajemy połowę śmietany, mieszając dodajemy oregano i po kilku minutach wsypujemy ugotowany makaron. Całość mieszamy, czekamy, aż danie się zagrzeje i dodajemy drugą część śmietany, dalej mieszając. Gotowe danie serwujemy posypane twardym serem i przyozdobione świeżą bazylią.

Lasagne z łososiem i szpinakiem
Składniki:
– płaty lasagne (Schär, 6 sztuk)
– szpinak (mrożony – 1 opakowanie 450 gram)
– łosoś (świeży lub mrożony około 250 gram)
– ząbek czosnku, pieprz, sól, gałka muszkatołowa, mąka Schär, mleko, masło (dwie łyżki)

Przygotowanie:
Rozmrażamy szpinak i przesmażamy go na patelni z małą ilością oliwy i drobno pokrojonym ząbkiem czosnku, przyprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową, a następnie odkładamy na osobą miseczkę.
Łososia rozmrażamy (w przypadku mrożonego), dzielimy na małe kawałki i smażymy na patelni z dodatkiem małej ilości oliwy. Solimy i pieprzymy do smaku. Przekładamy do oddzielnej miseczki.
W dużej ilości osolonej wody z małą ilością oliwy gotujemy al dente 6 płatów lasagne.
Na małej patelni rozpuszczamy masło, dodajemy łyżkę mąki i po podsmażeniu dodajemy powoli mleko, stale mieszając aż do uzyskania konsystencji budyniu.
Na patelnię nalewamy odrobinę oliwy, układamy obok siebie dwa ugotowane płaty lasagne, a następnie nakładamy przygotowany wcześniej szpinak. Przed położeniem kolejnych dwóch płatów dodajemy z drugiej patelni dwie łyżki przygotowanego sosu. Kolejna warstwa to wcześniej przygotowany łosoś z odrobiną sosu. Następnie kładziemy dwa ostatnie płaty, które pokrywamy resztą sosu i posypujemy gałką muszkatołowa do smaku.
Patelnię przykrywamy i tak pieczemy na małym ogniu około 5 do 8 minut. Podajemy gorące danie, które zawsze można posypać serem i ozdobić świeżą bazylią.

Sos można zastąpić gęstą śmietaną (min. 18%), zaś jeśli mamy więcej czasu całość możemy klasycznie umieścić w foremce i podpiec w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez 15 minut.
Smacznego!