Jak pacjenci z celiakią radzą sobie z dietą bezglutenową? Badanie

Na prośbę  zespołu badawczego z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod kierownictwem Julii Celban  zapraszamy osoby z celiakią do udziału w badaniu dotyczącym funkcjonowania z dietą bezglutenową z perspektywy psychologicznej oraz społecznej.

Celem badania prowadzonego przez Studenckie Koło Naukowe Psychologii Zdrowia jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak pacjenci z celiakią radzą sobie na diecie bezglutenowej pod kątem psychospołecznym. Jakie zjawiska obniżają jakość życia chorych i jak wpływa to na ich funkcjonowanie. Pozwoli to lepiej ukierunkować przyszłe prace badawcze, a co za tym idzie, pomóc pacjentom i pracującym z nimi specjalistom

Na czym polega badanie?

Na 30-40-minutowej rozmowie i udzieleniu odpowiedzi na pytania związane z codziennym funkcjonowaniem na diecie. Jest dobrowolne oraz poufne. W każdej chwili będzie można je przerwać bez żadnych konsekwencji. Podczas wywiadu nagrany zostanie zapis audio (bez obrazu), który zostanie trwale usunięty po sporządzeniu raportu badawczego (do 14 dni po udzieleniu wywiadu).

Badanie przeprowadzą przeszkolone osoby z zespołu badawczego. Jest to więc również możliwość dania ujścia trudnym przeżyciom związanym ze stosowaniem diety oraz podzielenia się własnymi doświadczeniami.

W badaniu mogą wziąć udział osoby, które:

  • są pełnoletnie (ukończony 18 rok życia)
  • wyrażą świadomą i dobrowolną zgodę na udział w badaniu oraz nagranie (wszystkie formalności załatwiane są poufnie drogą mailową)
  • posiadają diagnozę celiakii
  • kupują produkty bezglutenowe z własnego budżetu
  • samodzielnie przygotowują większość posiłków bezglutenowych.

By zgłosić chęć udziału w badaniu, należy wypełnić poniższą ankietę: Psychospołeczne aspekty stosowania diety bezglutenowej osób chorych na celiakię (us.edu.pl)

W ramach podziękowań, dla każdej osoby chętnej do wzięcia udziału w badaniu zespół badawczy przewidział możliwość pobrania e-booka psychoedukacyjnego przeznaczonego dla osób z celiakią.  Można też będzie wziąć udział w losowaniu trzech bonów podarunkowych o wartości 50 zł do wykorzystania na platformie Allegro.pl.

Zachęcamy do udziału w badaniu. Podobne badania prowadzono już na całym świecie, w Polsce nie jest ich wiele. Dzięki takim inicjatywom być może i u nas powstaną standardy dotyczące wsparcia psychologicznego dla osób z celiakią.

Dziękujemy w imieniu zespołu badawczego Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.

Jak pacjenci z celiakią radzą sobie z dietą bezglutenową? Badanie