Jakie badania kontrolne u dorosłych pacjentów z celiakią?

Jakie badania kontrolne powinno się wykonywać u osób z celiakią w kolejnych latach po diagnozie? Jak często? Na co szczególnie zwracać uwagę? Czy wystarczy stosować dietę bezglutenową, by mieć pewność, że choroba jest pod kontrolą i nie grożą nam dodatkowe problemy i choroby?

W Polsce nie ma wypracowanych żadnych standardów i wytycznych dla lekarzy, jak powinna wyglądać wieloletnia opieka nad dorosłym pacjentem z celiakią, mimo że jest to przecież choroba przewlekła, a chory pozostaje na diecie bezglutenowej do końca życia. Nasze Stowarzyszenie apeluje decydentów o zajęcie się problemem celiakii u dorosłych już od dawna.

A jak póki co możemy pomóc sobie sami? W 10 numerze Bez glutenu opublikowaliśmy artykuł Małgorzaty Źródlak pod tytułem: Pacjencie, radź sobie sam, który powstał w oparciu o wytyczne brytyjskie, opublikowane w 2014 roku przez British Society of Gastroenterology (BSG). Dotyczą one diagnostyki celiakii i tego, jak powinna wyglądać opieka medyczna nad chorymi w kolejnych latach po stwierdzeniu choroby. Standardy są efektem pracy multidyscyplinarnej grupy 21 ekspertów z 8 krajów, głównie lekarzy, którzy przejrzeli całą dostępną literaturę naukową na temat diagnostyki i postępowania po diagnozie w przypadku dorosłych pacjentów z celiakią.

Czy nie mamy osteoporozy? W jakim stanie jest nasza tarczyca i wątroba? Jakie badania warto wykonać zaraz po diagnozie, jakie po około roku, a jakie w kolejnych latach? Artykuł to lektura obowiązkowa dla wszystkich dorosłych chorych, a także rodziców dzieci z celiakią, które z racji ukończenia 18 roku życia wkrótce przestaną być pod opieką pediatrów gastroenterologów.

Artykuł do przeczytania tutaj (pdf): Pacjencie, radź sobie sam.

Jakie badania kontrolne u dorosłych pacjentów z celiakią?