Konferencja ALAB Laboratoria „Celiakia – choroba o wielu obliczach”

13 października 2018 (sobota) w Centrum Konferencyjnym NIMBUS  w Alejach Jerozolimskich 98 w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona szeroko pojętej problematyce nietolerancji glutenu pt. „Celiakia – choroba o wielu obliczach”. Konferencję organizuje sieć laboratoriów diagnostycznych ALAB. Nasze Stowarzyszenie jest partnerem wydarzenia.

W programie pojawią się zagadnienia związane z celiakią i nadwrażliwością na gluten z punktu widzenia różnych specjalistów. Wykładowcami będą gastroenterolog, neurolog, immunolog, pediatra, ginekolog oraz dietetyk. Tematyka jest niezwykle interesująca:

  • Jak zmieniał się obraz choroby na przestrzeni ostatnich 50 lat
  • Zaburzenia neurologiczne związane z glutenem
  • „Wątrobowe” oblicze celiakii
  • Alergia na gluten, a celiakia
  • Celiakia a choroby reumatyczne
  • Celiakia oraz choroba Hashimoto a niepłodność
  • Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten
  • Praktyczne aspekty diety bezglutenowej

Gośćmi specjalnymi konferencji będą: Prof. Marios Hadjivassiliou z Wielkiej Brytanii i Dr Shérine Khater z Francji. Prof. Marios Hadjivassiliou to ceniony neurolog i naukowiec zajmujący się problematyką celiakii i nadwrażliwości na gluten u osób z objawami neurologicznymi. Wspólnie z profesorem Davidem Sandersem, gastroenterologiem, stworzył przy Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii Institute of Gluten – Related Disorders. Instytut jest nie tylko cenionym na świecie ośrodkiem naukowo – badawczym, ale także centrum diagnostycznym dla pacjentów z celiakią i nadwrażliwością na gluten. Dzięki swojej pasji i pracy zyskał międzynarodowe uznanie. Profesor opisał i udokumentował licznymi badaniami ataksję glutenową oraz wyjaśnił, że przyczyną wielu przypadków neuropatii jest nietolerancja glutenu. W 8 numerze „Bez glutenu” pisaliśmy o zaburzeniach neurologicznych związanych z celiakią i zamieściliśmy wywiad z Profesorem Hadjivassiliou, który przedstawiamy obok wraz z programem konferencji. 

Dr Shérine Khater jest specjalistką w zakresie hepato-gastroenterologii oraz endoskopii przewodu pokarmowego, zaangażowana jest w badania kliniczne związane z celiakią.

Wykład gości specjalnych będzie tłumaczony symultanicznie na język polski.

Konferencję moderować będzie prof. dr hab. n. med. Bożena Cukrowska, pediatra, immunolog, kierownik Pracowni Immunologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Od 2014 roku pełni funkcję przewodniczącej Sekcji Celiakalnej Polskiego Towarzystwa Hepatologii, Gastroenterologii i Żywienia Dzieci. Jest członkiem honorowym naszego Stowarzyszenia.

Szczegóły dotyczące zapisów i płatności podane są na stronie organizatora: http://www.konferencje.alab.com.pl/index.php

Jako partner wydarzenia zapraszamy serdecznie lekarzy, dietetyków oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką celiakii. Na stoisku Stowarzyszenia dostępne będą nasze materiały o celiakii oraz diecie bezglutenowej.

Konferencja ALAB Laboratoria „Celiakia – choroba o wielu obliczach”