MDC 2021: Celiakia a płodność i ciąża

Problemy z płodnością i doczekaniem się zdrowego potomstwa dotykają coraz więcej par. Warto pamiętać, że jedną z przyczyn może być celiakia.

W dużym amerykańskim badaniu z 2011 r. stwierdzono, że częstość występowania celiakii u pacjentów z niepłodnością o nieznanej przyczynie wynosi 6,25%. W podsumowaniu wyników naukowcy zdecydowanie zasugerowali przesiewowe badanie każdego pacjenta (kobiety i mężczyzny), który ma problem z płodnością. Niezależnie od tego, czy występują u niego symptomy żołądkowo-jelitowe, gdyż większość osób z celiakią wcale ich nie odczuwa.

Dlaczego tak się dzieje? Niezdiagnozowana celiakia może się wiązać z niedoborem ważnych składników odżywczych. Wynika to ze zniszczenia kosmków jelitowych, które odpowiadają za prawidłowe wchłanianie.

Za część problemów z zajściem w ciążę, poronień i komplikacji ciążowych może odpowiadać między innymi niedobór cynku, selenu, żelaza, wit. B12 i kwasu foliowego. Prowadzi to do zaburzeń cykli owulacyjnych, samoczynnych poronień, wad wrodzonych, zaburzeń wzrostu i obumarcia płodu, komplikacji ciążowych.

Ukrywająca się choroba występuje znacznie częściej niż inne schorzenia, pod których kątem standardowo bada się kobiety w ciąży, takie jak kiła, różyczka, zakażenie wirusem HIV czy toksoplazmoza!

Jednak problemów z niepłodnością i ciążą nie można wyjaśnić wyłącznie złym wchłanianiem składników odżywczych. Ważną rolę mogą odgrywają też mechanizmy immunologiczne, w tym autoimmunologiczne. I to jest kolejny powód, dla którego warto pamiętać o celiakii. Więcej na temat płodności a celiakii piszemy tutaj, a na temat komplikacji w ciąży tutaj.

Warto również podkreślić, że problemy endokrynologiczne związane z płodnością dotyczą nie tylko kobiet. Z powodu nieprawidłowej gospodarki hormonalnej cierpią również mężczyźni chorzy na celiakię.

Na szczęście prawidłowa diagnoza i wprowadzenie diety bezglutenowej dają szansę na poprawienie płodności i zakończoną sukcesem ciążę. Tutaj piszemy o kobietach z celiakią, które doczekały się szczęśliwego rozwiązania.

Więcej na temat objawów celiakii.
Jak się zdiagnozować.

#CeliakiaMistrzyniwChowanego
#MDC2021

MDC 2021: Celiakia a płodność i ciąża