IX Międzynarodowy Dzień Celiakii w Szczecinie – relacja

mdc szczecin 2014_2Z okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii oraz Międzynarodowego Dnia Zdrowia Światowej Organizacji Gastroenterologii 17 maja 2014 r. odbyła się w Szczecinie konferencja Mikroflora jelitowa i jej wpływ na zdrowie człowieka, zorganizowana przez nasze Stowarzyszenie wspólnie z Zachodniopomorskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.Patronatem honorowym konferencję objęli: Światowa Organizacja Gastroenterologii, Wojewoda Zachodniopomorski, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej, Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie (w którym odbyła się tegoroczna konferencja), zaś Miasto Szczecin udzieliło Mecenatu.

Program konferencji był bardzo bogaty, lekarze różnych specjalności przedstawili szerokie spektrum objawów, dolegliwości, aż po skutki nieleczonej choroby trzewnej. Rolę mikroorganizmów jelitowych w życiu człowieka przedstawił dr n. med. Wojciech Marlicz,   dr hab. n. med. Grażyna Czaja-Bulsa omówiła choroby, których przyczyną jest spożywanie czy też kontakt z pszenicą (w tym choroby zawodowe). Wpływ diety na płodność scharakteryzował prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa, następnie dietetyk mgr Anna Grzechowiak zachęcała nas do stosowania naturalnej diety bezglutenowej, zależnej od pory roku, opartej na produktach miejscowych, jak najmniej przetworzonych. Po przedstawieniu problemów z jakimi spotykają się chorzy na celiakię i ich rodziny w życiu codziennym oraz omówieniu projektów jakie aktualnie prowadzi Stowarzyszenie, zaprosiłam uczestników i wykładowców na przerwę i bezglutenowy poczęstunek.

mdc szczecin 2014_1 mdc szczecin 2014_5 mdc szczecin 2014_4 mdc szczecin 2014_7
W tym roku można było spróbować produktów bezglutenowych polskich producentów specjalistycznej żywności Glutenexu i Balvitenu, a także wędlin produkowanych przez Drobimex oraz Grupę Handlową „Staropolskie Wędliny”, te ostatnie były serwowane na ciepło, więc smakowity zapach zachęcał do degustacji. Można było zapoznać się z ofertą diagnostyczną firmy Euroimmun Polska oraz probiotykami bez glutenu oferowanych przez SANPROBI. Firmy Schär oraz Ekoprodukt (marka Amarello) przesłały swoje produkty dla uczestników konferencji.
Wzmocnieni kawą, herbatą i degustowanymi produktami, po przerwie, wróciliśmy na salę wykładową, aby wysłuchać kolejnych wykładów. Dr n. med. Monika Koziołek powiedziała nam co endokrynolog ma wspólnego z celiakią, a dr n. med. Piotr Tybura omówił wpływ diety na zaburzenia psychiczne. Bardzo ciekawy wykład Zaburzenia mikroflory w jamie ustnej – jak rozpoznawać i jak leczyć, wygłosił dr n. med. Zbigniew Hamerlak. Kolejny wykład pod tytułem: Celiakia? Nie wszystko jest złotem co się świeci! – przedstawił dr n. med. Wojciech Marlicz. Następnie diagnostykę genetyczną nietolerancji pokarmowych: celiakii i nietolerancji laktozy  – omówił mgr Michał Podkalicki. Na zakończenie probiotyki bez glutenu scharakteryzował dr Janusz Dąbrowski.mdc szczecin 2014_3 W tegorocznej konferencji z okazji MDC (V w Szczecinie) wzięło udział około 130 osób, były to osoby na diecie bezglutenowej oraz przedstawiciele środowiska medycznego: lekarze, doktoranci, studenci, pielęgniarki i diagności oraz dietetycy i farmaceuci. Tak szeroki wachlarz uczestników w połączeniu z niezwykle ciekawymi wykładami był bardzo inspirującym forum do dyskusji pacjentów z medykami, z którego obie strony mogą czerpać, aby lepiej poznać potrzeby i je zrozumieć. Tradycyjnie można było zaopatrzyć się w materiały wydawane przez Stowarzyszenie oraz przyłączyć się do nas – wypełniając deklarację.

Bardzo dziękuję Aldonie za nieocenioną pomoc podczas organizacji konferencji. Dziękuję Agnieszce za udostępnienie zdjęć z konferencji, wykorzystanych do zobrazowania tej relacji. Serdecznie dziękuję mojej Rodzinie za pomoc, a zwłaszcza wyrozumiałość…

Zapraszam również do obejrzenia krótkiego materiału przygotowanego przez TVP Szczecin z okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii.

Jola Meller