Mikołajki w Poznaniu – relacja

Tegoroczne mikołajki zorganizowane przez Poznański Oddział Stowarzyszenia odbyły się 17 grudnia w The Kitchen, gdzie poprzez warsztaty kulinarne i manualne wprowadziliśmy dzieci i ich rodziców w klimat świąt Bożego Narodzenia.
Stół uginał się od łakoci, które przynieśli rodzice, a także cukiernia Podwieczorek, która zaszczyciła nas swoją obecnością i przygotowała słodki poczęstunek dla maluchów. Tym razem mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych prowadzonych pod okiem Pani Weroniki Madejskiej, autorki bezglutenowego bloga Natchniona.pl.
Zaczęliśmy od nadziewanych pierników, na które rodzice przygotowali ciasto, a dzieci im w tym dzielnie pomagały.  Każdy rodzić przyniósł własne foremki, dzięki czemu kształt pierników był różny. W trakcie gdy rodzice przygotowywali stanowisko na kolejny punkt warsztatów, zaczęły się warsztaty manualne dla dzieci. Dziećmi zajmowała się ciocia Agnieszka i ciocia Dorota, którym pomagał też Rafał. Maluchy tworzyły łańcuch z papieru i choinki, malowały kolorowanki, ale hitem warsztatów okazało się robienie bałwanków – zaczęły od jednego, ale na jednym się nie skończyło. Pociechy wykazały się kreatywnością w doborze czapki, ubrania i dekorowaniu bałwanków. Zainteresowanie było tak duże, że powstawały już nie tylko białe bałwanki, ale i czerwone, co dzieciom w ogóle nie przeszkadzało.

W trakcie, gdy dzieci były zajęte warsztatami manualnymi, rodzice zaczęli wyrabiać ciasto na pierogi. Farsze do pierogów były już przygotowane – jedne z kapustą i z grzybami, drugie z ziemniakami i serem. W trakcie wyrabiania pierogów z pieca wyciągane były pierniki. Degustacja jednych i drugich rozpoczęła się jak tylko były gotowe 🙂 Podczas zmagań z piernikami i pierogami rodzice zadawali pytania Pani Weronice.

W trakcie warsztatów kulinarnych rodzice dzielili się swoimi doświadczeniami, rozmawiali o diecie, ale także o tym, co można byłoby jeszcze w Poznaniu zrobić. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że atmosfera na mikołajkach była domowa i świąteczna, dopełniana przez rozbrzmiewające w tle kolędy i roznoszące się wspaniałe zapachy.
Gdy zakończyliśmy warsztaty, w drzwiach pojawił się spodziewany gość – Święty Mikołaj, który porozmawiał z każdym dzieckiem i wręczył mu prezent. Widać było wielką radość najmłodszych z powodu bardzo bogatych paczek. Rodzice musili pomagać niektórym z nich nosić prezent. Mikołaj żegnając się z dziećmi obiecał, że za rok też je odwiedzi.

Kolejne już mikołajki w Poznaniu pokazały, jak ważne jest to wydarzenie dla dzieci i ich rodziców. Cieszymy się, że podczas spotkania czuć było wyjątkową świąteczną atmosferę.

Serdecznie dziękujemy Pani Weronice Madejskiej za przeprowadzenie warsztatów, a wszystkim rodzicom za przyniesienie własnych wypieków. Dziękujemy także wszystkim osobom, które pomagały w przygotowaniu mikołajek, m in. Agnieszce, Dorocie, Aśce, Julce. Cukierni Podwieczorek serdecznie dziękujemy za słodki poczęstunek, a The Kitchen za ugoszczenie nas. Dziękujemy wszystkim firmom, które przekazały upominki dla dzieci.

Zapraszamy nie tylko na kolejne mikołajki za rok, ale także na inne nasze spotkania.

Bartek Drozd i Rafał Kapciński, Oddział Poznań

Od Zarządu: Bartku i Rafale! Serdecznie dziękujemy Wam oraz wszystkim Pomocnikom za przygotowanie wspaniałych atrakcji dla dzieci.