Ministerstwo Zdrowia odpowiada na naszą petycję

19 marca przekazaliśmy Wiceministrowi Zdrowia, Panu Maciejowi Miłkowskiemu, petycję „STOP dyskryminacji osób z celiakią – domagamy się refundacji”, pod którą w ciągu roku zebraliśmy ponad 12 400 podpisów. W wielu krajach europejskich wprowadzono różne formy pomocy osobom z celiakią: stały comiesięczny zasiłek, dopłaty do zakupu specjalistycznej żywności czy ulgi podatkowe. Chcemy wprowadzenia któregoś z tych rozwiązań w Polsce, dlatego petycję skierowaliśmy do trzech ministerstw z prośbą o powołanie zespołu, który rozwiąże nasz problem. Petycja została przekazana Ministerstwu Zdrowia, Finansów oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W kwietniu nadeszła pierwsza odpowiedź, z Ministerstwa Finansów, którą publikujemy tutaj. Niestety odmowna. Zachęcamy do przeczytania jej. Wytłumaczono nam czym są podatki oraz że ulga podatkowa dla osób z celiakią byłaby niesprawiedliwa w stosunku do rolników, którzy nie korzystają z żadnych ulg, a ponadto spowodowałaby deficyt budżetowy, co miałoby niekorzystne następstwa społeczne.

30 maja natomiast otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia. Co nam przekazał Zbigniew Król, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia? Otóż wyjaśnił nam, na czym polega dieta bezglutenowa, że musi być stosowana przez całe życie i że nie oznacza radykalnych i restrykcyjnych zmian w jadłospisie. Teraz już wiemy, że „stosując dietę można spożywać takie same dania jak w diecie tradycyjnej (np. pieczywo, naleśniki czy ciasta). Dania te powinny zostać jednak przygotowane w bezglutenowej wersji”.

W odpowiedzi na petycję otrzymaliśmy także inne cenne rady, np.: „Kasze bezglutenowe, np. gryczana czy jaglana, są szczególnie bogatym źródłem witamin i składników mineralnych”, a także: „Ważne jest każdorazowe sprawdzanie informacji znajdujących się na etykiecie środka spożywczego, aby upewnić się, że produkt nie zawiera dodatku glutenu”. Oprócz tego zostały nam przekazane porady na temat racjonalnego odżywiania, w tym by kierować się Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

W ostatnim akapicie dwustronicowej odpowiedzi znalazło się jedno zdanie nawiązujące do treści naszej petycji: 

Zaraz po tym zdaniu dostaliśmy również podpowiedź: „Zachęcam natomiast wszystkie osoby zmagające się z celiakią do skorzystania z bezpłatnych porad dietetycznych oferowanych przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.” Od dietetyków pracujących tam online dowiemy się jak planować i realizować dietę bezglutenową, jakie produkty wybierać oraz uzyskamy „pomysły na smaczne i proste bezglutenowe potrawy”.

Czy sposób, w jaki zostaliśmy potraktowani wymaga jeszcze jakiegoś komentarza? 

Oto pełna treść odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia:

 

Ministerstwo Zdrowia odpowiada na naszą petycję