Na tropie glutenu w Kartuzach – relacja ze spotkania

Na tropie glutenu

Do naszego Oddziału Trójmiasto od dawna dochodziły słuchy, że spotkania, konferencje, warsztaty dla osób na diecie bezglutenowej odbywają się tylko w Gdańsku, a mieszkańcy mniejszych miejscowości nie zawsze mogą z nich skorzystać. Dlatego w sobotę 20 października zorganizowaliśmy seminarium pt.: ”Na tropie glutenu” w Kartuzach. Jest to urokliwe kaszubskie miasteczko położone 30 km od Gdańska. Z pomocą w realizacji tego wydarzenia przyszło nam Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach, od którego bezpłatnie otrzymaliśmy do dyspozycji wspaniale wyposażoną salę konferencyjną.

Tematyka spotkania

Seminarium składało się z dwóch części: podczas pierwszej z nich Katarzyna Nowak przedstawiła słuchaczom różnice pomiędzy celiakią a alergią oraz na podstawie krótkiego rysu historycznego omówiła zagadnienie czy celiakia to rzeczywiście choroba XXI wieku. Dietetyczka Anna Wysocka zapoznała z kolei słuchaczy z zasadami bezglutenowej kuchni, pokazując różnorodność produktów niezawierających glutenu i udowodniając, że bezglutenowo nie znaczy gorzej. Furorę wśród słuchaczy jak zwykle zrobiły nasze (sławne już!) słoiki. I wcale nie chodzi tu o napływową ludność pracującej stolicy:), a prawdziwe słoiki z zielonymi lub czerwonymi nakrętkami. W zależności od koloru pokrywki zawierają one produkty dozwolone lub zabronione dla osób na diecie bezglutenowej. Dopiero kiedy osoba będąca na początku swej bezglutenowej drogi na własne oczy zobaczy, jakie ma dobrodziejstwo wyboru i jak wiele jest zdrowych, łatwo dostępnych produktów, którymi można zastąpić glutenowe mąki, przestaje być przerażona nowymi kuchennymi wyzwaniami.

W czasie przerwy kawowej rozgorzała gorąca dyskusja na poruszane tematy. Ale emocje studziły przepyszne słodkości podarowane nam specjalnie na to spotkanie przez Piekarnię Cukiernię B&J Jarzębińscy z Kościerzyny i Piekarnię Putka z Warszawy. Obie te firmy posiadają licencję na używanie znaku Przekreślonego Kłosa. Na spotkanie zaprosiliśmy również panią Katarzynę Wielińską, właścicielkę sklepu ze zdrową żywnością w Gdańsku – „Zielony Spichlerz”. Pani Kasia przedstawiła nam bogatą ofertę sklepu, a każdy uczestnik spotkania otrzymał w prezencie kupon rabatowy na zakupy.

W drugiej części seminarium zagadnienia dotyczące diagnostyki celiakii omówił nasz gość specjalny, gastroenterolog, chirurg, dr Kamil Jankowski z Gdańska. Jak bardzo jest to trudny i ciekawy temat, świadczyła niekończąca się seria pytań od uczestników, na które Pan Doktor cierpliwie odpowiadał. Bardzo dziękujemy Panu Doktorowi za to, że zgodził się na udział w naszym spotkaniu.

Wychodząc z założenia, że uczestnicy seminarium powinni wiedzieć, czym jest nasze Stowarzyszenie, jak wieloma sprawami zajmuje się na co dzień i jak dużo wyzwań jeszcze przed nami, Barbara Domaracka, Koordynator ds. Europejskiego Systemu Licencyjnego w Polsce wygłosiła ostatnią prelekcję pt.: Rola Stowarzyszenia w poprawianiu sytuacji osób na diecie bezglutenowej.

Na koniec spotkania obdarowaliśmy każdego uczestnika paczką ciasta czekoladowego do samodzielnego wypieku firmy Dr Oetker ze znakiem Przekreślonego Kłosa.

Dziękujemy

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji tego jakże potrzebnego spotkania: Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie oraz firmom: Piekarnia Cukiernia B&J Jarzębińscy, Piekarnia Putka, Zielony Spichlerz sklep ze zdrową żywnością oraz Dr Oetker.

A ja dziękuję Panu Doktorowi Kamilowi Jankowskiemu za wyjaśnienie zawiłości diagnostycznych dotyczących celiakii, moim koleżankom za współorganizację seminarium: Oli Dominiak, Ani Wysockiej, Basi Domarackiej oraz Zarządowi w Warszawie za wsparcie.

Z bezglutenowymi pozdrowieniami,
Katarzyna Nowak, Oddział Trójmiasto

Na tropie glutenu w Kartuzach – relacja ze spotkania