O „bezglutenowym” całowaniu z przymrużeniem oka

Czy podczas całowania się można przenieść gluten? Co warto wiedzieć o bezpiecznym „bezglutenowym” całowaniu?

W internecie można przeczytać mnóstwo opowieści osób, które twierdzą, że miały kontakt z glutenem w trakcie pocałunków. Czy to możliwe? Okazuje się, że jest kilka możliwości transmisji glutenu drogą usta-usta, także w tzw. śladowych ilościach. Trudno jest nam ocenić, na ile jest to niebezpieczne dla osób z celiakią, ale warto o tym pamiętać, jeśli jest się wrażliwym na najmniejsze ilości tego białka. Przedstawiamy zatem kilka przydatnych wskazówek dla osób całujących się z „glutenowcami”. Komentarze prosimy potraktować z przymrużeniem oka:)

Tak, pocałunek może przenosić gluten.

Jesteś tym, co jesz – a jesz to, co całujesz. Może nie zawsze, ale w przypadku wrażliwości na gluten ryzyko istnieje. Jeśli ktoś je lub pije cokolwiek zawierającego gluten, jego cząstki mogą pozostawać w i na ustach. W trakcie całowania się gluten może więc zostać przeniesiony do Twoich ust i wywołać reakcję. Zależnie od intensywności reakcji teoretycznie taki pocałunek może zakończyć randkę… w toalecie.

Uważaj na piwoszy.

Całowanie kogoś, kto pije piwo, może być problematyczne. W historiach znalezionych w internecie osoby pijące piwo są często wymieniane jako przenosiciele glutenu w trakcie pocałunku.

Poinformuj osobę, z którą randkujesz, że nie jesz glutenu ze względów zdrowotnych. Zapytaj czy byłaby skłonna spróbować alternatywnego napoju alkoholowego, który nie zawiera glutenu. Przedstaw jej, w atrakcyjny sposób, opcje takie jak: cydry, alkohole destylowane lub wina. Jest w czym wybierać:)

Higiena bezpiecznego całowania.

Jeśli propozycja skorzystania z alternatywnych bezglutenowych napojów spotkała się z aprobatą, warto pomyśleć też namówieniu partnera do skosztowania bezglutenowego menu. Jeśli propozycja nie spotka się z aprobatą, możesz po posiłku wyciągnąć podręczny zestaw do higieny jamy ustnej. Jeśli Twój partner spożywał dania z glutenem, zachęć go do użycia pasty do zębów lub płynu do płukania ust, aby wypłukać cząstki glutenu z jamy ustnej.

Niezręczne? Tak, ale chyba lepiej się zabezpieczyć niż narazić własne zdrowie. Poza tym partner zyska Twoją wdzięczność, ale bez wątpienia wdzięczne też będą jego zęby:)

Uważaj na brodatych i wąsatych.

Umycie zębów nie usunie glutenu z zarostu… Brody i wąsy mogą być doskonałym środowiskiem do zatrzymywania się w nich okruszków pieczywa, ciasta czy piwnej piany. Mogłyby się one dostać do Twoich ust podczas pocałunku. Tak, to chyba niezbyt apetyczne i atrakcyjne…:)

Niezręcznie byłoby wyjąć grzebyk i prosić o dokładne wyszczotkowanie zarostu lub umycie twarzy przed całowaniem się. Do jej ogolenia też lepiej nie zmuszać, a przynajmniej nie na pierwszej randce:) Jeśli poproszenie o to jest zbyt krępujące lub Twój towarzysz nie zechce umyć twarzy i wyczesać brody, chyba lepiej tym razem pominąć namiętne pocałunki:)

Uważaj na niechlujnych „pochłaniaczy jedzenia”.

Cząstki glutenu z pożywienia u takich osób mogą znajdować się na skórze i okolicach ust. Mogą zostać spożyte podczas pocałunków w usta czy buziaków w policzki. W przypadku niektórych wrażliwych na gluten osób taki pocałunek mógłby skończyć się… serią niefortunnych zdarzeń:)

Jest to zagrożenie nie tylko dla randkowiczów, ale też rodziców chorych na celiakię całujących swoje dzieci, które są na zwykłej diecie lub odwrotnie. Warto też pamiętać o buziaczkach między dziećmi będącymi na obu typach diet. Na wszelki wypadek lepiej jest umyć zabrudzoną i wtedy przejść do czułości.

Jeśli po pocałunku czujesz smak jedzenia czy napoju zawierającego gluten, prawdopodobnie miałeś z nim kontakt. Warto być świadomym i przygotowanym na konsekwencje, pamiętając o powyższych wskazówkach:)

Podsumowując: bezpieczne całowanie z „glutenowcem” to:

  • „bezglutenowa” pogadanka na samym początku znajomości
  • podręczny zestaw do czyszczenia jamy ustnej w pogotowiu
  • wprowadzenie zasady mycia twarzy lub przynajmniej porządnego wytarcia ust po posiłku przez „glutenowca”, zwłaszcza jeśli ma zarost

Jeśli masz wątpliwości lepiej się nie całować:) Choć zdecydowanie namawiamy, aby zrobić wszystko by ta opcja nie musiała być wybierana:)

Życie na diecie bezglutenowej wiąże się z różnymi wyzwaniami i przygodami. Otwarte i szczere rozmowy z partnerami, członkami rodziny, przyjaciółmi i znajomymi mogą zmniejszyć ryzyko przeniesienia glutenu z ust czy policzków.

Mamy nadzieję, że stosując przedstawione wyżej rady, będziesz zawsze całować się bezstresowo:)

Tekst został opracowany przez Natalię Lipiettę na podstawie artykułu pochodzącego z Gluten Intolerance Group.

O „bezglutenowym” całowaniu z przymrużeniem oka