Odlotowe Kartoflisko – bezglutenowy piknik z naszym patronatem

12 września 2020 r. w malowniczych Ogrodach Norbertańskich w Strzelnie odbyło się “Odlotowe Kartoflisko”, bezglutenowy piknik pod patronatem naszego Stowarzyszenia.

Przepiękna pogoda i liczne atrakcje przyciągnęły całe rodziny ze Strzelna i okolic, ale także z Inowrocławia, Mogilna czy oddalonej o 85 km Bydgoszczy.

Piknik rodzinny przygotował i koordynował Dawid Wawrzyniak – artysta rzeźbiarz, prezes Stowarzyszenia ”Stodoły”. Pomysłodawczyni inicjatywy, Joanna Małaczek, polonistka i animatorka kultury, upiekła mnóstwo przepysznych ciast bezglutenowych. Mój ulubiony sernik “zniknął“ już na samym początku imprezy. Firma Bezgluten dostarczyła certyfikowane mąki i mieszanki do wypieków, a także mnóstwo darmowych produktów, które rozdano uczestnikom pikniku.

Nie zabrakło też tradycyjnych ludowych potraw, oczywiście bezglutenowych, np. klusek ziemniaczanych ze skwarkami i białym serem, serwowanych z podsmażoną kapustą. Uczestnikom smakował smalec domowy podawany z różnymi rodzajami bezglutenowego chleba i kiszonym ogórkiem. Bezglutenowe pizzerinki wypiekane przez piekarza-cukiernika Rafała Małaczka w piecu pompejańskim znikały w błyskawicznym tempie, a kolejka po nie nigdy się nie kończyła. Wiele osób po raz pierwszy w życiu jadło produkty bezglutenowe i okazało się, że są one bardzo smaczne.

Oprócz pokazu wypału ceramiki w technice raku (w specjalnie zbudowanym na potrzeby pikniku piecu) odbyły się warsztaty z odlewania garnka do prażuchy, czyli tradycyjnej kujawskiej potrawy z ziemniaków. Wielkim zainteresowaniem, głównie dorosłych, cieszyły się warsztaty wikliniarskie. Dla dzieci animatorki kultury przygotowały warsztaty plastyczne, w czasie których młodzi uczestnicy wykonywali pieczątki z ziemniaka i plastelinową rodzinkę kartofelków.

Stanowisko naszego Stowarzyszenia nie było aż tak oblegane jak stoisko z bezglutenowymi smakołykami, ale niektóre osoby specjalnie przyjechały z daleka, aby się z nami spotkać i dowiedzieć jak najwięcej na temat diety bezglutenowej. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły nasze książki dla dzieci i magazyn “Bez glutenu”. Wiele osób chętnie pobierało materiały Stowarzyszenia dla siebie i dla rodziny lub znajomych, którzy nie mogli uczestniczyć w pikniku. Nasze stanowisko odwiedził także miejscowy ksiądz, który z ochotą opowiedział, jak w jego parafii wygląda udzielanie bezglutenowej komunii św.

“Odlotowe Kartoflisko” udało się bardzo – dopisała nam pogoda i pomimo obostrzeń pandemicznych przyjechało dużo osób zainteresowanych dietą bezglutenową. Kilkoro uczestników zadeklarowało chęć zapisania się do naszego Stowarzyszenia.

Mam nadzieję, że choć w części mogłam pomóc zainteresowanym rozwiać obawy związane z dietą bezglutenową.

Piknik „Odlotowe Kartoflisko” współfinansował Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz firma państwa Piaseckich ze Strzelna.

Ludmiła Bagińska
Oddział Toruń

Odlotowe Kartoflisko – bezglutenowy piknik z naszym patronatem