Oswajamy wroga! – Relacja ze spotkania dla osób nowo zdiagnozowanych w Gdańsku

Nasz Oddział Trójmiasto 26 stycznia zorganizował spotkanie dla osób nowo zdiagnozowanych, którzy właśnie są na etapie oswajania wroga, czyli glutenu i zaprzyjaźniania się z dietą bezglutenową.

Dzięki uprzejmości mamy jednego z naszych małych pacjentówskorzystaliśmy z sali seminaryjnej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W bardzo szybkim czasie zebrała się grupa 30 osób, które potrzebowały zastrzyku bezglutenowej wiedzy. Podczas spotkania przedstawiliśmy różne oblicza celiakii, tajniki bezglutenowej kuchni i bezpiecznych zakupów. Zaproszona Pani dietetyczka, Ola Nowicka-Jasztal, która już od wielu lat współpracuje z naszym oddziałem, zaprezentowała jak prawidłowo zbilansować posiłki po przejściu na dietę i jak zamieniać znane glutenowe produkty na ich bezglutenowe zamienniki.

Ważnym punktem takiego spotkania jest również przekazanie uczestnikom wiedzy na temat samego Stowarzyszenia. Nasi pacjenci muszą wiedzieć jak ogromną organizacją jesteśmy i jak wiele pracy wkładamy w to, aby bezglutenowy świat był lepszy i bezpieczniejszy. Pokazaliśmy na specjalnie przygotowanej prezentacji, co robimy, gdzie i jak działamy, jakie wyzwania podejmujemy, aby pomóc tym, którzy tego potrzebują. Każdy z uczestników otrzymał od Stowarzyszenia materiały edukacyjne, a od naszych partnerów drobne słodkie upominki.

Takie spotkania często skutkują następnymi wydarzeniami. Mamy więc już zaproszenie do przedszkola, gdzie wytłumaczymy dzieciom i personelowi, dlaczego ich kolega nie może jeść tego samego, co inni. Jedna ze szkół jest w trakcie dużego remontu kuchni i kto wie, może po przebudowie stworzone zostanie miejsce przyjazne bezglutenowym uczniom. Wszystko przed nami, zbierajmy więc siły i ruszamy do walki o lepsze bezglutenowe jutro.

Wszyscy, którzy zechcieliby pomóc i włączyć się w działania naszego trójmiejskiego oddziału serdecznie zapraszamy do kontaktu trojmiasto@celiakia.pl.

Serdecznie dziękujemy naszym koleżankom z Zarządu za wsparcie i pomoc w organizacji spotkania. Dziękujemy Pani Monice. mamie małego Krzysia, dzięki której GUMed udostępnił nam salę wykładową. Krzyś, jako nowo zdiagnozowany pacjent również uczestniczył w tym spotkaniu, bardzo dzielnie wytrwał do końca i pomagał w uprzątnięciu sali. Bardzo dziękuję dietetyczce Oli Nowickiej-Jasztal za ciekawy wykład i jak zwykle Oli Dominiak za całokształt pomocy:).

Katarzyna Nowak
Oddział Trójmiasto

Oswajamy wroga! – Relacja ze spotkania dla osób nowo zdiagnozowanych w Gdańsku