Piknik na statku – relacja ze Szczecina

10 czerwca 2017 r. spotkaliśmy się na nabrzeżu Odry przy ul. Jana z Kolna 7 w Szczecinie, aby punktualnie o 14:00 wyruszyć na rejs statkiem wycieczkowym m/s Dziewanna na tegoroczny piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Trasa jaką zaproponował nam Pan Kapitan Janusz Just wiodła od Wałów Chrobrego, reprezentacyjnego tarasu naszego miasta, przez Stocznię Szczecińską z charakterystycznymi suwnicami, widocznymi prawie z każdego miejsca w mieście. Oglądaliśmy też ciekawe statki. Następnie popłynęliśmy mniejszymi kanałami meandrującej Odry, gdzie można zobaczyć siedliska kormoranów czy orła bielika, nacieszyć oko skupiskami roślinności podmokłej, w którą nie ingeruje człowiek, natomiast znajdują miejsce bobry i inne zwierzęta, których zwykle nie znajdziemy w mieście. Mogliśmy nacieszyć się ciszą, niezmąconą nawet przez wiatr – takiego miejsca jak to zwykle nie można znaleźć w centrum dużego miasta, ale jest w Szczecinie 🙂 Na swej drodze mijaliśmy małe zatoczki, gdzie przy pomoście mogą zacumować jedna, dwie łódki.

Potem wypłynęliśmy na jezioro Dąbie, jedno z największych, choć niezbyt głębokich jezior w Polsce, pełne słodkowodnych ryb. W drodze powrotnej mijaliśmy nabrzeża Portu Szczecin-Świnoujście, oczywiście od strony szczecińskiej portu. Przepływaliśmy także blisko elewatora, czyli ogromnego ponadstuletniego zbiornika zbożowego, który wznosi się na wysokość ok. 10 pięter ponad wodę oraz ma 7 pięter pod wodą. Mieści się w nim ogromna ilość różnych zbóż.

  

Naszą niezwykłą podróż zakończyliśmy po dwóch godzinach w tym samym miejscu, z którego wypłynęliśmy i zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Co bardzo ważne pogoda nam dopisała, choć rano mieliśmy obawy czy będzie słońce, ale na szczęście z każdą chwilą było ładnej. Wyprawa była bardzo udana, bo pogoda podczas takiej wycieczki jest bardzo istotna. Już po zejściu na ląd dzieci otrzymały z okazji Dnia Dziecka paczki z bezglutenowymi produktami. Bardzo dziękuję firmom: Schär, Glutenex oraz Dr.Oetker, które przekazały swoje produkty do upominków dla dzieci.
Dziękuję Kasi za przyjmowanie zgłoszeń oraz Danusi i Ani za pomoc w przygotowaniu paczek.

Życzymy ze Szczecina wszystkim udanych wakacji 🙂

Jola Meller

 

Od Zarządu Stowarzyszenia: Dziękujemy za zorganizowanie kolejnego bezglutenowego spotkania.