Piknik rodzinny w Poznaniu – relacja z imprezy

10 czerwca 2017 r. w Poznaniu odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. W tym roku świętowanie Dnia Dziecka podzieliliśmy na dwie części: zwiedzanie Laboratorium Wyobraźni PPNT przy ulicy Rubież 46 oraz piknik nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Spotkaliśmy się przy wejściu do Czerwonej Wystawy. Przed rozpoczęciem zwiedzania dzieci otrzymały małe upominki od firmy Friendly Food. W ramach Czerwonej Wystawy dzieci obejrzały seans w planetarium i poznały zjawiska z różnych dziedzin nauki, takich jak: ciśnienie, elektryczność, magnetyzm. W ciemni dowiedziały się m.in. jak działa lustro wiedeńskie. Po omówieniu i zaprezentowaniu stanowisk przez animatorów, dzieci miały możliwość samodzielnych doświadczeń. Plan zwiedzania przewidywał także zajęcia w laboratorium, gdzie dzieci pod okiem eksperta mogły wykonywać różne eksperymenty. Po trzech godzinach naukowych atrakcji, wyruszyliśmy na piknik nad Jeziorem Strzeszyńskim.Na uczestników pikniku czekało już przygotowane ognisko, a także upieczone przez Oberżę Pod Dzwonkiem chleby. Rodzice ze swoimi pociechami mogli odpocząć po zwiedzaniu i zjeść bezglutenową kiełbasę prosto z ogniska, a dzieci także skosztować bezglutenowych lodów i przeróżnych wypieków, które przynieśli rodzice.

  

Po wspólnym posiłku dziećmi zajęli się Joasia, Remigiusz i Wera, specjaliści z Akademi ISIN (Instytut Sportu i Nauki), którzy przygotowali im przeróżne gry i zabawy. Dzieci poprzez zabawę mogły się lepiej poznać, a rodzice porozmawiać ze sobą – tematów nam nie brakowało.  Dyskutowaliśmy o trudnościach, z jakimi borykają się osoby na diecie bezglutenowej i wymienialiśmy się doświadczeniami, przede wszystkim kulinarnymi.
Dla dorosłych uczestników imprezy został też zorganizowany konkurs, który poprowadził Bartek. Rodzic, który prawidłowo odpowiedział na pytanie, mógł wygrać nagrodę niespodziankę dla swojego dziecka. Pytania dotyczyły Stowarzyszenia i diety bezglutenowej. Nie było łatwo, pojawiały się przezabawne odpowiedzi, ale rodzice dopingowani przez dzieci nie poddawali się. Główną nagrodę przygotowała firma Friendly Food.

  

Na zakończenie naszego 6-godzinnego spotkania dzieci otrzymały z okazji Dnia Dziecka paczki z bezglutenowymi produktami od naszych zaprzyjaźnionych firm. Zrobiliśmy sobie też wspólne zdjęcie. Radość dzieci, które beztrosko się bawiły i zajadały smakołykami bez myślenia o diecie, a także zadowolenie rodziców ze spotkania i możliwość spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze, ukazują, że takie spotkania warto organizować i że są bezcenne dla osób na diecie bezglutenowej.

  

Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych partnerów: Oberży Pod Dzwonkiem za pomoc w przygotowaniu pikniku oraz za chleby, kiełbaski i lody, firmie Friendly Food, za upominki i przygotowanie głównej nagrody w konkursie oraz za ciasto. Bardzo dziękujemy firmom: Schär, Piotr i Paweł oraz Dr. Oetker, które przekazały swoje produkty do paczek dla dzieci oraz specjalistom z Akademii ISIN: Joasi, Werze i Remigiuszowi, za poświęcony czas i zorganizowanie ciekawych zabaw dla dzieci. Dziękujemy Laboratorium Wyobraźni PPNT za przybliżenie dzieciom zjawisk z różnych dziedzin nauki.
Dziękujemy też wszystkim przybyłym rodzinom za wspólnie spędzony czas w miłej atmosferze oraz Błażejowi Kapcińskiemu za zrobienie zdjęć.

Zapraszamy na kolejne spotkania, do zobaczenia wkrótce!

Oddział Poznań
Bartek Drozd i Rafał Kapciński