Poradnik „Celiakia i dieta bezglutenowa” – nowy i bogaty w treść

Rok 2022 zaczynamy nową edycją naszego poradnika „Celiakia i dieta bezglutenowa”. Zaktualizowaliśmy dział medyczny, wzbogaciliśmy część kuchenną w najbardziej przydatne przepisy kulinarne. Jest też więcej o zdrowej diecie bezglutenowej, w tym o nasionach i kaszach.

Nasz poradnik bezpłatnie wysyłamy lekarzom i dietetykom w całej Polsce, pracującym w placówkach państwowych i prywatnych, którzy przekazują go swoim pacjentom. W ten sposób na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wysłaliśmy już ponad 100 000 egzemplarzy. Trafiły one głównie do osób świeżo po diagnozie, które zazwyczaj najbardziej potrzebują wsparcia rozpoczynając swoją przygodę z dietą bezglutenową.

W 2019 r. rozpoczęliśmy wielką akcję wysyłki poradnika (i innych materiałów o celiakii i diecie) do wszystkich oddziałów gastroenterologicznych dla dorosłych i dzieci w poszczególnych województwach. Niestety przerwała ją pandemia, ale będziemy ją kontynuować. A dzięki akcji Biblioteka Bezglutenowa poradnik trafił również do ponad 520 bibliotek w całej Polsce.

Poradnik udostępniamy na naszej stronie w formacie PDF.

Wysyłamy go też bezpłatnie w wersji drukowanej wszystkim zainteresowanym osobom. Wystarczy zadzwonić lub napisać maila w tej sprawie.

Poradnik jest drukowany i bezpłatnie dystrybuowany dzięki wpływom uzyskanym z 1% podatku dla Stowarzyszenia. Bardzo dziękujemy za to wsparcie!

Poradnik „Celiakia i dieta bezglutenowa” zawiera:

  • najnowsze i sprawdzone merytorycznie informacje na temat objawów i diagnostyki celiakii, choroby Dühringa, alergii na pszenicę i nadwrażliwości na gluten
  • charakterystykę nietolerancji laktozy
  • wskazówki na temat diety bezglutenowej – które produkty są dozwolone, zabronione, a które mogą zawierać gluten, czym się kierować wybierając żywność, jak czytać etykiety, gdzie kupić produkty bezglutenowe, dlaczego ważne jest certyfikowanie żywności bezglutenowej i znak Przekreślonego Kłosa
  • zalecenia dotyczące diety bezglutenowej przy anemii i osteoporozie
  • porady jak bezpiecznie gotować bezglutenowo, jak żywić się poza domem, szczególnie w restauracjach i podczas podróży
  • informacje jak radzić sobie z problemami psychologicznymi w celiakii, jak wspierać dziecko na diecie bezglutenowej
  • podstawowe przepisy kulinarne na dania bezglutenowe
  • wiele praktycznych wskazówek i informacji o tym, jak Stowarzyszenie pomaga osobom na diecie bezglutenowej.

Nasz poradnik objęła patronatem merytorycznym Pani Profesor Hanna Szajewska, która kieruje Kliniką Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wszystkie treści medyczne dotyczące chorób glutenozależnych oraz te na temat diety bezglutenowej są sprawdzone i zgodne z aktualną wiedzą medyczną na ten temat.

Autorki:

  • Grażyna Konińska
  • Anna Marczewska
  • Paulina Sabak-Huzior
  • Małgorzata Źródlak

UWAGA – to nie wszystko! Każda osoba, która zapisuje się do Stowarzyszenia otrzymuje nie tylko ten poradnik, ale także aktualny numer magazynu Bez glutenu, a jeśli ma dziecko na diecie, to także poradnik dla rodziców Dziecko na diecie bezglutenowej i książki: Co je Jan? I dlaczego nie ciastko? oraz Ola, Franek i Gucio Gluten. Bezglutenowa lektura obowiązkowa. O dodatkowych korzyściach z członkostwa i jak się zapisać jest tutaj.

Chętni do otrzymania poradnika mogą się zgłaszać na adres mailowy zgloszenia@celiakia.pl.

Poradnik „Celiakia i dieta bezglutenowa” – nowy i bogaty w treść