Poszukiwani ochotnicy z celiakią – badania nad enzymem

Na prośbę pracowników Kliniki Gastroenterologii szpitala MSW publikujemy ogłoszenie o naborze do badań nad enzymem pomocnym w trawieniu śladowych ilości glutenu w diecie:

„Patogeneza chorób autoimmunologicznych w tym celiakii, nadal nie jest do końca poznana. Wyniki badań nad enzymem caricaina z owocu papai i jego wpływem na poprawę tolerancji glutenu mogą przyczynić się do ustalenia bardziej skutecznego leczenia choroby. Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie przeprowadza bezpłatne badania w tym kierunku. Polegają one na ocenie wpływu enzymu caricainy z owocu papai na trawienie śladowych ilości glutenu w diecie.
Poszukujemy 20 dorosłych ochotników chorych na celiakię w okresie remisji, stosujących dietę bezglutenową (w wieku 18-70 lat). Przez cały czas badania (6 tygodni) chorzy będą stosować dietę bezglutenową i spożywać śladowe ilości glutenu (około 1 grama dziennie w postaci komercyjnie dostępnych herbatników, spożywanych po 2 szt tylko podczas śniadania). 20 chorych będzie podzielonych na 2 grupy, z których jedna będzie przyjmować preparat GLUTEGUARD, a druga placebo. Preparat GLUTEGUARD zawiera 300 mg ekstraktu z owocu papai. Ekstrakt ten zawiera enzym caricaine, który jest specyficzny dla trawieniu glutenu. W trakcie badania wykonana będzie ocena kliniczna objawów celiakii, ocena stanu śluzówki jelita cienkiego przez endoskopię z oceną mikroskopową (dwa razy) i pobrana krew do badania miana przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (tTGA) – 2 razy.
Uzyskane wyniki mogą stanowić ważną wskazówkę terapeutyczną pozwalającą zmniejszyć liczbę incydentów zaostrzenia objawów celiakii w związku z nieskutecznością diety bezglutenowej lub nieświadomym przyjęciem produktów zanieczyszczonych glutenem.

Skontaktuj się z nami w celu rejestracji na badania medyczne oraz uzyskania wszystkich niezbędnych informacji. Kontakt:
tel: (22) 508 14 13

beata.ponikiewska@cskmswia.pl
CSK MSW Klinika Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych
z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit
ul. Wołoska 137
02-507 Warszawa”