Relacja z konferencji w Olsztynie

5 listopada 2011r. odbyła się pierwsza w Olsztynie konferencja na temat celiakii i diety bezglutenowej organizowana przez nasze Stowarzyszenie.  W tematykę choroby trzewnej wprowadził uczestników dr Adam Daukszewicz, gastroenterolog pediatra z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.


Dr hab. Iwona Konopka, prodziekan Wydziału Nauki o Żywności z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, przybliżyła problem glutenu od strony technologicznej: pokazane zostały m.in. gatunki i odmiany zbóż glutenowych oraz możliwości usuwania białek glutenowych z żywności. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób zachodzi trawienie białek glutenowych, a także jakie są zanieczyszczenia żywności i produktów niespożywczych (np. kosmetyków) przez białka glutenowe. Dr hab. Katarzyna Przybyłowicz oraz mgr inż. Dorota Jesiołowska omówiły możliwości i ograniczenia diety bezglutenowej w żywieniu, a także zaproponowały przykładowe jadłospisy.

 

 

Kolejnym wykładowcą była dr inż. Urszula Krupa – Kozak z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, która przedstawiła ryzyko niedoborów składników odżywczych towarzyszących celiakii. Po przerwie kawowej miało miejsce wystąpienie Katarzyny Kołodziejskiej z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Przybliżyła uczestnikom działalność Stowarzyszenia, jego plany na przyszły rok, a także pokazała wyniki ostatniej tury badań produktów żywnościowych z 4 listopada 2011r.  Na koniec swoje produkty przedstawiły firmy, które Olsztyn miał zaszczyt gościć – firma Bezgluten (pan Mariusz Koczwara) oraz Paula (pan Adam Krawczyk).

Uczestnicy Konferencji otrzymali paczki przygotowane przez firmy Bezgluten, Paula i Glutenex, a także informatory od Stowarzyszenia. Zyskaliśmy nowych członków!  Przybyli na konferencję wykazali ogromną inicjatywę do dalszych działań. Kolejne spotkania już wkrótce – zapraszamy.

Milena Chyczewska

Od Zarządu:

A my dziękujemy bardzo Milenie, bez której ta konferencja w ogóle by się nie odbyła!