Relacja z seminarium w Poznaniu

8 kwietnia 2017 r. na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się seminarium naukowe „Nawyki żywieniowe – jak je skutecznie zmienić?”, organizowane przez Oddział Poznański Stowarzyszenia wraz z Wydziałem Studiów Edukacyjnych UAM. Nasze pierwsze seminarium naukowe patronatem objęła Pani Dziekan WSE prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska.

W programie znalazły się cztery wykłady: pierwszy dotyczył działalności Stowarzyszenia i jego oddziału w Poznaniu. Przedstawił je Bartek Drozd, przedstawiciel Oddziału Poznańskiego. Następny wykład pod tytułem „Jak efektywnie zmieniać nawyki?” – wygłosiła dr Joanna Jarmużek, psycholog, trenerka, wykładowca WSE UAM. Kolejny wykład „Zdrowe nawyki na diecie bezglutenowej” został wygłoszony przez panią Agnieszkę Pompecką, dietetyka z Poradni „Mój Dietetyk”. Pani Agnieszka omówiła kwestie związane z glutenem, produktami bezglutenowymi, dbaniem o zdrową i dobrze zbilansowaną dietę bezglutenową. Uczestniczy otrzymali także informacje, w jakie produkty powinni zaopatrzyć swoją kuchnię oraz przepisy na potrawy wielkanocne. Ostatni wykład „Diagnostyka Celiakii” poprowadziła pani  dr Ewa Śliwicka z Katedry Biomedycznych Podstaw Aktywności Fizycznej. Pani Doktor opowiedziała o celiakii, alergii oraz nadwrażliwości na gluten i sposobach ich diagnozowania. Podczas przerw w wykładach uczestnicy zadawali naszym gościom szereg pytań, głównie dotyczących diety bezglutenowej i diagnostyki celiakii.
Interesujące wykłady z pewnością pomogły uczestnikom uporządkować dotychczas posiadaną wiedzę, jak i dowiedzieć się czegoś nowego. Mamy nadzieje, że to nie ostatnie tego typu spotkanie w Poznaniu.
Bardzo dziękujemy naszym Wykładowcom za przygotowanie i przedstawienie interesujących wykładów oraz poświęcenie swojego wolnego czasu na spotkanie z nami. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom za przybycie.

Oddział Poznań Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
Rafał Kapciński i Bartek Drozd

Od Zarządu: Bardzo dziękujemy kolegom z Oddziału Poznań za zaangażowanie i organizację całego cyklu imprez dla osób na diecie bezglutenowej. Prosimy też wszystkie osoby z Poznania i okolic o wspieranie ich w tej pracy.