Relacja z VIII konferencji „ŻYJ SZCZĘŚLIWIE Z CELIAKIĄ”

17 listopada 2018r. po raz ósmy wspólnie z Zespołem Szkół Gastronomicznych, Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym i Miejskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego w Białymstoku Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej zorganizowało otwartą konferencję „ŻYJ SZCZĘŚLIWIE Z CELIAKIĄ” dla mieszkańców Białegostoku i okolic.

Na to ponad 6-godzinne spotkanie przybyło ponad 100 osób.

Konferencję rozpoczęli: gospodarz szkoły, dyrektor ZSG Pan Marek Józefowicz oraz dyrektor MODM – Pani Maria Jolanta Ambrożej. Następnie odbyły się wykłady podzielone na 3 sesje tematyczne: medyczną, edukacyjną i dietetyczną.
Uczestnicy mogli wysłuchać wielu różnorodnych wykładów poprowadzonych przez znakomitych gości zarówno z Białegostoku jak i z Warszawy, a nawet spoza granic Polski:

  1. Nowe badania w celiakii – diagnoza i leczenie – dr n. med. Katarzyna Kondej-Muszyńska, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku
  2. Problemy endokrynologiczne u osób z celiakią – dr n. med. Beata Sawicka, Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku
  3. Problemy skórne u osób z celiakią – dr n. med. Marek Niczyporuk, Samodzielna Pracownia Medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Twoja Klinika – klinika medycyny estetycznej, chirurgii i dermatologii w Białymstoku
  4. Nieceliakialna nadwrażliwość na gluten – aktualne stanowisko ekspertów – prof. Maciej Kaczmarski
  5. Monitorowanie diety bezglutenowej – Wojciech Wróblewski, Euroimmun
  6. Psychologiczne aspekty adaptacji do choroby trzewnej. Ujęcie psychoneuroimmunologiczne – dr Katarzyna Lubińska psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, terapeuta TSR
  7. Rola Stowarzyszenia w poprawianiu sytuacji osób na diecie bezglutenowej – Paulina Sabak- Huzior, Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
  8. Dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo ucznia w kontekście aktualnych przepisów prawa oświatowego – Elżbieta Babicz, doradca metodyczny Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Białymstoku
  9. Jak urozmaicić i wzbogacić dietę bezglutenową? – prewencja niedoborów pokarmowych – dr Joanna Rachtan – Janicka, Katedra Żywności Funkcjonalnej, Ekologicznej i Towaroznawstwa Wydział Nauk o Żywieniu
  10. Człowieka i Konsumpcji, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  11. Zdrowie psychofizyczne ucznia w kontekście stosowania diety eliminacyjnej w przedszkolu i stosowania innowacyjnych metod pracy – Ewa Gutowska, dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 36 w Białymstoku
    11. Komu jest potrzebny dietetyk w szkole? – Anna Kuczkin
  12. Dyskusja i podsumowanie konferencji

W czasie dwóch przerw między wykładami odbyły się również inne ważne wydarzenia

Po pierwszej sesji wykładów uczestnicy zostali poczęstowani bezglutenowym tortem, bezami oraz kawą i herbatą. W trakcie drugiej przerwy mogli zjeść potrawkę z kurczaka – pożywny, ciepły posiłek, przygotowany przez wspaniałą młodzież ZSG, edukowaną przez  niezwykle życzliwych i otwartych na współpracę nauczycieli pod kierunkiem Pani  Wicedyrektor Barbary Sawickiej.
Uczestnicy mogli także spróbować potraw z kilku lokali należących do MENU BEZ GLUTENU, czyli: Zdrowej Michy, La Belli, Bella Vity, Olejowego Raju a nawet z Przedszkola Samorządowego nr 36 im. Marii Montessori w Białymstoku (panie kucharki przygotowują wszystkie potrawy bezglutenowe dla dzieci, również chleb i wędliny, samodzielnie).
Można było bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami firmy Schär oraz Incola oraz spróbować ich produktów. Kilka innych firm przysłało produkty do degustacji: Putka, Bezglutem, Balviten, Primavika, Dr Oetker.

Stoły były pełne smakołyków. Bardzo dziękujemy za możliwość wypróbowania wielu nowych, pysznych wypieków.
Dziękujemy wyżej wymienionym firmom również za przesłanie swoich produktów do przygotowania upominków dla uczestników konferencji. Dzięki ich hojności wszyscy mogli zanieść prezenty do domów dla szczególnie spragnionych smakołyków dzieci. Jednocześnie przepraszamy wszystkie współpracujące firmy za wszelkie organizacyjne niedociągnięcia.

Przerwy kawowe

Podczas przerw zainteresowane osoby mogły również porozmawiać z profesorem Maciejem Kaczmarskim oraz panią psycholog Anną Klimek, skonsultować się z czterema dietetyczkami, które wykonywały pomiary składu ciała i doradzały, jak poradzić sobie z dietą (dziękujemy Pani Annie Kuczkin z naszego Stowarzyszenia i jej koleżankom).
W czasie konferencji można było również skonsultować się z przedstawicielem formy Euroimmun, a nawet przesłania materiału do badań genetycznych.

W przerwie konferencji była obecna ekipa TV Białystok oraz dziennikarz z Polskiego Radia Białystok. Można posłuchać relacji z nagranego wydarzenia.

I na koniec łyżka dziegciu…
Mnóstwo pracy. Ogromny wysiłek. Szkoda, że było tak mało osób ze Stowarzyszenia. Szkoda, że wszyscy członkowie Stowarzyszenia nie włączyli się w jak najszersze nagłośnienie konferencji. To było nasze lokalne święto, mogliśmy pokazać, jak ten temat jest ważny dla ogromnej grupy osób dorosłych i dzieci. To była szansa na bycie zauważonymi i usłyszanymi. Była…
Podsumowując…
Konferencja była ważnym wydarzeniem. Bogactwo nowej merytorycznej wiedzy. Życzliwość i zaangażowanie wielu osób. Dobro i otwartość. Rozmowy. Relacje. Nowe smaki. Współpraca instytucji i zwykłych ludzi. Wdzięczność. Piękny dzień.

Elżbieta Babicz, Oddział Białystok

Od Zarządu: Dziękujemy Ci bardzo Elu za podjęcie po raz kolejny trudu organizacji tak ważnej i ciekawej konferencji. A wszystkie osoby z Białegostoku serdecznie zapraszamy do większej aktywności i wsparcia naszych przedstawicieli w akcjach na rzecz lokalnej bezglutenowej społeczności.

Relacja z VIII konferencji „ŻYJ SZCZĘŚLIWIE Z CELIAKIĄ”