Relacja z wykładów w Gdańsku

wykłady gdańsk2015Długo czekaliśmy na to spotkanie. Ale warto było. W ostatnią sobotę listopada Oddział Pomorski zorganizował wykłady w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika. Miejsce to dla nas szczególne, ponieważ tam 4 lata temu z inicjatywy Jaśminy odbyło się pierwsze gdańskie spotkanie celiaków. Minęło trochę czasu, a my stworzyliśmy prężnie działającą grupę.

Dr Krzysztof Marek, który zawsze chętnie służy nam swoją wiedzą i pomocą, przedstawił celiakię od strony klinicznej. Rozmawialiśmy na temat aktualnej diagnostyki, nietypowych objawów i innych problemów, z którymi pacjenci spotykają się na początku swojej bezglutenowej drogi, czyli w gabinecie lekarza.

Po lekarzu przychodzi kolej na dietetyka i ustalenie prawidłowego odżywiania. Bardzo ciekawie zaprezentowała nam to Pani mgr Aleksandra Nowicka-Jasztal z Zakładu Patologii i Reumatologii Doświadczalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Całość dopełniło przedstawienie działalności naszego Stowarzyszenia. Pytaniom nie było końca. Widać było jak bardzo pacjenci po diagnozie pozostawieni są sami sobie. Wielu z nich nie zdawało sobie sprawy z nieświadomie popełnianych błędów. Mamy nadzieję, że tym spotkaniem udało nam się rozwiać wątpliwości, wyjaśnić problemy i oswoić strach, który towarzyszy każdemu, kto znajdzie się w nowej dla siebie sytuacji.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie, a Panu Doktorowi za możliwość skorzystania z sali wykładowej.

Katarzyna Nowak

Od Zarządu:

Już od 4 lat nasz Oddział Pomorski spotyka się coraz liczniej w grupie. Dziękujemy bardzo Wam oraz wszystkim osobom z terenu Pomorza za organizację tak ciekawego spotkania.