Relacja ze spotkania „Dieta bezglutenowa bez tajemnic” w Krakowie 22.02.2020

W sobotę 22 lutego 2020r. w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie „Dieta bezglutenowa bez tajemnic”. Tym razem w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika przy ul. Strzeleckiej 2 w Krakowie. Spotkanie jak zwykle cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Nasza dietetyczka Joanna Kozdroń omówiła w jakich jednostkach chorobowych stosuje się dietę bezglutenową, jak powinien wyglądać jadłospis osoby, która niedawno została zdiagnozowana i krok po kroku przeprowadziła uczestników przez zasady diety ubogolaktozowej i łatwostrawnej w wersji bez glutenu. Następnie rozpoczął się temat zasad diety bezglutenowej. Dietetyczka omówiła produkty zabronione, dozwolone, najczęściej popełniane błędy oraz skutki złego zbilansowania i nieprzestrzegania diety. Na tym zakończyliśmy pierwszą część spotkania.

W drugiej części położono większy nacisk na aspekty praktyczne. Na początek omówiono zasady oznakowania produktów spożywczych według aktualnych przepisów prawnych. Następnie uczestnicy ćwiczyli umiejętność czytania etykiet i selekcji produktów ze względu na zawartość glutenu. Na koniec prowadząca spotkanie omówiła kwestię suplementów diety i kosmetyków w nietolerancji glutenu, a także zaznaczyła, na co kłaść szczególny nacisk podczas przygotowywania bezglutenowych dań.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za aktywny udział w spotkaniu oraz firmie Bezgluten za zapewnienie poczęstunku oraz upominków dla uczestników.

Oddział Kraków

Relacja ze spotkania „Dieta bezglutenowa bez tajemnic” w Krakowie 22.02.2020