Toruńskie mikołajki 2017 – relacja

Tegoroczne spotkanie mikołajkowe Oddział Stowarzyszenia w Toruniu zorganizował w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Naszym celem było zapoznanie dzieci z zasadami zachowania się w warunkach zagrożenia życia oraz przedstawienie zawodu strażaka.
Wizyta u strażaków była wspaniała.
Na początek przećwiczyliśmy rozmowę „na sucho” z Centrum Ratownictwa. Wiemy już, że trzeba najpierw się przedstawić, podać ile dziecko zgłaszające ma lat, gdzie się zdarzył wypadek, kto jest ranny oraz jak rozpoznać czy poszkodowany oddycha czy nie.
Wszyscy uczestnicy, zarówno dzieci jak i dorośli, uczyli się zewnętrznego masażu serca, co w praktyce okazało się odpowiedzialnym i trudnym zadaniem.
Ponieważ zasady pierwszej pomocy opanowaliśmy doskonale, nastąpił czas na prezentację sprzętu, co było niewątpliwą atrakcją również dla dorosłych. Pytań przy tej okazji było bez liku, ale na wszystkie otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi od przesympatycznych i cierpliwych strażaków. Dowiedzieliśmy się między innymi: w ile sekund strażak musi się ubrać, ile waży cały ubiór, no i dlaczego samochody strażaków są czerwone. Na koniec było lanie wody, czyli „sikawkowanie” prądownicą, po którym wszyscy (dzieci i dorośli) zgodnie stwierdzili, że chcą zostać strażakami.
Dzielnym Strażakom dziękujemy za wspaniałą lekcję.
Całe szczęście, że św. Mikołaj też nosi czerwony strój, bo pewnie byśmy od strażaków nie wyszli do dzisiaj. No właśnie, bo na drugą część spotkania przeszliśmy do pobliskiej restauracji Panorama. Na sprawdzonych przyjaciół można zawsze liczyć, więc i tym razem bezpieczny bezglutenowy poczęstunek zapewnił wszystkim pan Jacek z firmy LightBox, a wesołą zabawę – nasza ulubiona pani Magda. Był też Mikołaj, który przyjął do naszego grona nową koleżankę Małgosię oraz wręczył uczestnikom prezenty – smakołyki od licencjonowanych firm.
Pozdrawiamy!
Ludmiła Bagińska i Św. Mikołaj

Od Zarządu: Bardzo dziękujemy Miłce oraz jej pomocnikom w zorganizowaniu spotkania mikołajkowego w Toruniu!