Uwaga! Niebezpieczne Lentilky – interwencja Stowarzyszenia

Uwaga – etykieta wprowadza w błąd! W ostatnich dniach podjęliśmy skuteczną interwencję w sprawie produktu, który przez długi czas był opisany jako bezglutenowy. Już nie jest, a polski dystrybutor opisuje go jako bezglutenowy. To znane dzieciom i dorosłym Lentilky.

Do Stowarzyszenia wpłynęło zawiadomienie od konsumentki, dotyczące zakupu produktu Lentilky, który w świadomości konsumentów nie zawiera glutenu. Niestety już jakiś czas temu produkcja Lentilek została przeniesiona do innej fabryki i obecnie produkt zawiera informację o zawartości glutenu.

Opis produktu na oryginalnym kartoniku jest w języku czeskim i jasno komunikuje o zawartości glutenu. Niestety polski dystrybutor tłumacząc etykietę napisał, że produkt jest bezglutenowy.

Zareagowaliśmy szybko na zgłoszenie i sprawę skierowaliśmy 31.05.2022 r. do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie, właściwego organu kontroli względem siedziby dystrybutora. Jednocześnie z uwagi na niebezpieczną rozbieżność między informacją na etykiecie a jakością produktu poinformowaliśmy Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych w Warszawie.

W odpowiedzi na nasze zgłoszenie już 7.06.2022 r. otrzymaliśmy informację z sanepidu, że produkt został zgłoszony do Systemu RASFF (Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach). Już wczoraj GIS powiadomił konsumentów o niebezpiecznym produkcie.

Ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest dostępne tutaj. Obecnie produkt jest wycofywany z rynku.

Kolejny raz skutecznie podjęliśmy interwencję w zgłoszonej nam sprawie dotyczącej żywności dla osób na diecie bezglutenowej. Dziękujemy za czujność i zgłaszanie nam tego typu przypadków. Wspólnym działaniem możemy pomóc eliminować z rynku niebezpieczne dla nas produkty.

Uwaga! Niebezpieczne Lentilky – interwencja Stowarzyszenia