Wykład o celiakii i bezpłatne badania wstępnie diagnozujące celiakię w Olsztynie

noc naukowcow_olsztynInstytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN i Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego zapraszają na wyjątkowe wydarzenie – Europejską Noc Naukowców, 26 września (piątek) przy ul. Bydgoskiej 33. Podczas tego wydarzenia będzie można wysłuchać wykładu pt.: Celiakia? Czy na pewno mi to nie grozi? Wykład obędzie się w 2 turach: O godz. 13.30 – 14.00 oraz 17.00-17.30. w sali wykładowej 103E, OSW, ul. Bydgoska 33.
Wykład o przyczynach, objawach, skutkach nieleczonej celiakii oraz o tym, jak z nią żyć poprowadzi dr Urszula Krupa-Kozak z IRZiBŻ. Poznamy również innowacyjne produkty bezglutenowe, które opracowane zostały przez olsztyńskich naukowców.
Kolejną niespodzianką wydarzenia są bezpłatne testy z krwi wstępnie diagnozujące celiakię. W badaniach mogą uczestniczyć tylko osoby dorosłe. Osoby, które niepokoi stan ich zdrowia z powodu niewyjaśnionych dolegliwości, bólu brzucha (wzdęcia, biegunki, zaparcia itp.), anemii, problemów kostnych lub stawowych, częstych złamań, stałego zmęczenia lub są spokrewnione z chorymi na celiakię, nietolerancję glutenu, alergią na pszenicę. Osoby, u których wynik okaże się pozytywny, będą miały zapewnioną bezpłatną poradę specjalisty.
Badania odbędą się w 2 turach w sali 10E, OSW, ul. Bydgoska 33.
I tura: 10.00-14.00
II tura: 16.00-23.00
Wstęp wolny.
Informacje dotyczące wykładu dostępne są tutaj, informacje dotyczące badań tutaj. W razie pytań, prosimy o kontakt na adres e-mail: nocnaukowcow@pan.olsztyn.pl