XI MDC w Warszawie

rsz_xi_mdc_18W tym roku częścią obchodów XI Międzynarodowego Dnia Celiakii  w Warszawie była zorganizowana przez nas 14 maja konferencja naukowa pod tytułem „Celiakia – nowości i tajemnice”. Przybyło na nią ponad 300 członków Stowarzyszenia i liczni goście honorowi. Wśród tematów konferencyjnych znalazły się: wprowadzanie glutenu u niemowląt z rodzin z celiakią i alergią (wytyczne, wyniki badań), najnowsze próby leczenia celiakii terapią inną niż dieta bezglutenowa (w tym te mniej konwencjonalne, a nawet kontrowersyjne), enzymy stosowane w „leczeniu” celiakii, czy też jej związki z chorobą Hashimoto. Dowiedzieliśmy się również więcej na temat przeciwciał i zaburzeń pracy układu immunologicznego, a także jakie dodatki są stosowane przy produkcji wyrobów bezglutenowych, które z nich są naturalne, a których powinniśmy unikać.

Podczas konferencji odbył się również drugi etap badań krewnych osób chorych na celiakię, część projektu naukowego prowadzonego przez zespół Pani Profesor Bożeny Cukrowskiej z Centrum Zdrowia Dziecka. Pobór krwi do badań genetycznych i badań przeciwciał w kierunku celiakii odbywał się w specjalnym mobilnym laboratorium, wynajętym na potrzeby projektu.

rsz_xi_mdc_14 rsz_xi_mdc_1 rsz_xi_mdc_19 rsz_xi_mdc_17

Kolejną inicjatywą podczas konferencji, której patronuje nasze Stowarzyszenie było badanie ankietowe prowadzone przez firmę EMMA pod patronatem Pani Profesor Bożeny Cukrowskiej. Chcemy wspólnie zbadać jaki jest „Wpływ celiakii na nasze życie”. Ankieta pozwoli nam ocenić między innymi ile lat trzeba czekać w naszym kraju na prawidłową diagnozę celiakii od ujawnienia się jej pierwszych symptomów oraz jakie to najczęściej symptomy. Mamy nadzieję, iż wyniki tego badania pozwolą nam zwrócić uwagę Ministerstwa Zdrowia i NFZ na to, jak istotne są badania i wczesna diagnostyka celiakii. Badanie to jest niezwykle ważne i wciąż trwa. Bardzo prosimy wszystkie osoby z celiakią (lub u których celiakia występuje u członka rodziny) o wypełnienie ankiety online: http://www.celiakia.pl/13-lat-czekali-na-wlasiwa-diagnoze-jak-jest-u-nas/

rsz_xi_mdc_12 rsz_xi_mdc_9 rsz_xi_mdc_8 rsz_xi_mdc_7

Uczestnicy konferencji z okazji XI MDC mogli nie tylko uczestniczyć w ciekawych wykładach i porozmawiać z naszymi specjalistami, ale również spotkać się po raz kolejny z producentami żywności bezglutenowej i spróbować ich produktów. Dziękujemy firmom Schär, Balviten, Glutenex i Margita. Na stoiskach firm ALAB i EMMA można było porozmawiać o diagnostyce celiakii i innych schorzeń, a firmy Sanprobi i Pharmabest informowały o bezglutenowych probiotykach w swojej ofercie. Gościliśmy także czasopismo Food Forum.

rsz_xi_mdc_5 rsz_xi_mdc_4 rsz_xi_mdc_6 rsz_xi_mdc_13

W torbach konferencyjnych wszystkich uczestników znalazły się produkty z licencjonowanym znakiem Przekreślonego Kłosa: bezglutenowe wafle do lodów firmy Miran, a także piramidki kukurydziane Popcrop oraz materiały informacyjne innych wystawców. Uczestnicy otrzymali też najnowszy wykaz polskich licencjonowanych produktów bezglutenowych. Specjalne osobne torby dla uczestników konferencji przygotowała też firma Jeronimo Martins czyli popularna wszędzie sieć sklepów Biedronka, która rozszerza ostatnio ofertę dla bezglutenowców. Bardzo dziękujemy.

rsz_xi_mdc_3 rsz_xi_mdc_10 rsz_xi_mdc_2 rsz_xi_mdc_21

Przerwę kawową zapewniła nam firma Schär, główny partner XI MDC. Na obiad mogliśmy skosztować pysznych włoskich makaronów kukurydziano-ryżowych z bezglutenowymi i bezmlecznymi sosami, serwowanymi przez ich producenta, firmę Barilla.

Podczas przerw w konferencji nasi goście mieli szczególną okazję nabycia „bezglutenowych” koszulek z limitowanej edycji przygotowanej przez projektantów mody Jolę Słomę i Mirka Trymbulaka (obecnie koszulki są do nabycia w sklepie internetowym Atelier Smaku). Oprócz koszulek można było także kupić ostatnią książkę Joli i Mirka „108 potraw bezglutenowej kuchni wegańskiej”. Książka jest objęta patronatem Stowarzyszenia. Była z nami również autorka książek kulinarnych dla alergików i popularnego bloga Mama Alergika Gotuje, pani Katarzyna Jankowska. Pani Katarzyna wydała właśnie swoją trzecią książkę – „Mama Alergika Gotuje z dziećmi”, którą nasze Stowarzyszenie również objęło patronatem, a którą można było nabyć ze specjalną dedykacją autorki.

rsz_xi_mdc_16 rsz_xi_mdc_15 rsz_xi_mdc_11 rsz_xi_mdc_20

Była to dla nas szczególna konferencja, ponieważ w tym roku obchodzimy X-lecie Stowarzyszenia. Jeszcze dziś pamiętamy emocje, jakie towarzyszyły nam w sobotę, 22 października 2006 roku, kiedy w sali jednego z warszawskich liceów zebrała się 15-osobowa grupa zapaleńców, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i rzucić się z motyką na słońce, czyli zmienić Polskę w kraj przyjazny bezglutenowcom. Od początku z entuzjazmem wzięliśmy się do pracy. Z 15-osobowej grupki zrobiło się nas sporo ponad 4000, a że Polska bez glutenu wygląda inaczej niż 10 lat temu chyba zauważa każdy, kto jest na diecie bezglutenowej. Stowarzyszenie dynamicznie się rozwija i prowadzi coraz więcej działań na rzecz bezglutenowców. O tym jak wyglądał ostatni rok naszej pracy Zarząd opowiedział podczas Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia po zakończeniu części wykładowej konferencji (prezentacja wkrótce znajdzie się na naszej stronie). Wśród osób, które pozostały na Walnym rozlosowaliśmy wiele sympatycznych upominków.

Bardzo dziękujemy wszystkim wykładowcom i gościom XI MDC. Byli z nami: prof. Krystyna Karczewska, prof. Ewa Stachowska, prof. Maciej Kaczmarski, prof. Lucjan Szponar, dr hab Ewa Lange, dr Małgorzata Pieścik – Lech, dr inż. Anna Stolarczyk, dr Agnieszka Topczewska-Cabanek, dr inż. Joanna Myszkowska-Ryciak, dr Joanna Rachtan-Janicka, dr Anna Wojtasik, Ewa Ehmke vel  Emczyńska–Seliga i Urszula Grochowska. Z okazji X-lecia Stowarzyszenia uhonorowaliśmy część osób z tego grona, szczególnie zasłużonych dla Stowarzyszenia.

Dziękujemy także wszystkim wolontariuszom, którzy jak zawsze dopisali i pomogli w organizacji konferencji. A wszystkich członków Stowarzyszenia już teraz zapraszamy do świętowania z nami X-lecia, które organizujemy 22 października w Warszawie. Szczegóły podamy niedługo na naszej stronie.