Zaproszenie do udziału w bezpłatnych badaniach

badanie_lekarskieZapraszamy osoby z chorobą  Dühringa lub z jej podejrzeniem do udziału w kompleksowych bezpłatnych badaniach w Olsztynie. Są one dostępne dla osób z całej Polski.

Badania prowadzi Klinika Dermatologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i dotyczą one wpływu alergenów kontaktowych oraz diety z zawartością jodu na zaostrzenie i przebieg choroby Dühringa. W ramach tego projektu pacjenci będą mieli możliwość wykonania szczegółowych badań alergologicznych, immunologicznych, laboratoryjnych. U każdego pacjenta zostaną wykonane antropometryczne pomiary masy ciała, wzrostu, obwodu talii i BMI. Z krwi zostaną wykonane oznaczenia transglutaminazy tkankowej, IgA EmA i IgG EmA oraz podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, cukier, mocz, OB, transaminazy, TSH).
Dodatkowo każdy pacjent będzie miał wykonaną próbę jodową polegającą na podaniu doustnym jodu (0,5-1,0 g Kalii jodati). Ponadto wykonane będą testy płatkowe kontaktowe zestawem alergenów podstawowych wg. procedur określonych przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Do badań zostanie pobrana również tkanka pochodząca ze skóry niezajętej zmianami,  o  średnicy 4 mm, do badania immunofluorescencyjnego.

Czas potrzebny do wykonania badań to maks. 4 dni (tyle trwają testy płatkowe). Konieczna jest wizyta w dniu 1,3 i 4. Próba jodowa jest wykonywana w 2 lub 3 dniu i odczytywana dnia następnego.

Istnieje możliwość wykonania tej diagnostyki w ramach ambulatorium lub w ramach hospitalizacji (co jest szczególnie ważne dla osób z daleka). Po badaniach pacjent otrzymuje kartę informacyjną (w przypadku hospitalizacji) lub wyniki badań (z poradni).
Projektem opiekuje się Joanna Rybak-d’Obyrn, lekarz dermatolog z 18-letnim stażem oraz pracownik naukowy Kliniki. Badania te są unikalne w skali kraju, do tej pory tak szczegółowe badania w grupie tych pacjentów nie były wykonywane.

Zainteresowane osoby zapraszamy do  kontaktu telefonicznego z Kliniką w celu ustalenia terminu. Liczba miejsc jest ograniczona – maksymalnie 60 osób. Kontakt: 89-678-66-70 od 8.00 do 8.30 oraz od 13.00 do 13.30  (gabinet lekarski).

Badanie jest bezpłatne, prowadzone w ramach NFZ, o ile pacjent jest ubezpieczony, pacjenci mogą być z całej Polski.
Skierowanie do oddziału/kliniki może wystawić każdy lekarz, najlepiej jednak aby był to lekarz dermatolog. Honorowane są również skierowania z gabinetów prywatnych.

Praca powstaje pod opieką prof. dr n. med. Waldemara Placka, Kierownika Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej UWM w Olsztynie
tel. 89-678-66-70
ul. Wojska Polskiego 30, 10-900 Olsztyn