AOECS – spotkanie stowarzyszeń celiaków w Atenach

AOECS* to nasza „unia celiaków”. Organizacja, która wywalczyła dla nas jasne przepisy prawne dotyczące glutenu. I która od 35 lat dba o interesy osób na diecie bezglutenowej w Europie. Od 2 do 5 listopada 2023 w Atenach odbyło się kolejne spotkanie stowarzyszeń zrzeszonych w AOECS. Ponad 130 osób z kilkudziesięciu krajów Europy, Ameryki i Azji dyskutowało o ważnych dla nas sprawach. Jako pełnoprawny i ważny członek AOECS nasze Stowarzyszenie także uczestniczyło w tym spotkaniu i podejmowaniu decyzji w ramach Walnego Zgromadzenia.

Polska na tle Europy

Nasze Stowarzyszenie należy do europejskiej rodziny stowarzyszeń osób z celiakią od 2007 roku. Kiedy wstępowaliśmy do AOECS w Mariborze na Słowenii, nasze Stowarzyszenie miało 54 członków, było małą, nowo powstałą organizacją. Dziś mamy ponad 6000 członków i jesteśmy bardzo aktywnym, średniej wielkości stowarzyszeniem, które liczy się w Europie. Jest cenione choćby za prowadzenie certyfikacji znaku Przekreślonego Kłosa na produktach bezglutenowych oraz program MENU BEZ GLUTENU. To właśnie dzięki przynależności do AOECS możemy od prawie 14 lat certyfikować bezglutenowe produkty, zajmując 4 miejsce w Europie pod względem ich liczby na rynku. I dzięki skorzystaniu z doświadczeń naszych włoskich kolegów od 2011 szkolimy i certyfikujemy coraz więcej lokali gastronomicznych. Teraz to my jesteśmy wzorem i inspiracją dla mniejszych stowarzyszeń, z którymi rozmawiamy podczas zjazdów AOECS.

Jak to działa?

Organizacje należące do AOECS spotykają się na Walnym Zgromadzeniu raz w roku (drugie spotkanie jest organizowane online). Rozmawiamy o tym, co się wydarzyło, planujemy kolejne działania, wymieniamy się doświadczeniami. Ale jest to przede wszystkim miejsce spotkania osób z przeróżnych kultur i krajów, dla których wspólną misją jest kreowanie przyjaznej rzeczywistości dla osób na diecie bezglutenowej. Dzięki temu nigdy nie brakuje nam tematów do rozmowy i inspirującej wymiany doświadczeń. To w AOECS wykuwane są kolejne idee ważne dla wszystkich osób z celiakią – Międzynarodowy Dzień Celiakii, Europejski System Licencyjny, zmiany prawne chroniące osoby z celiakią w Codex Alimentarius i wiele innych.

O czym rozmawialiśmy w Atenach?

Ważnych tematów było mnóstwo. Rozmawialiśmy m.in. o statusie badań klinicznych nad nowymi lekami na celiakię. Czy w perspektywie 5-10 lat takie leki będą dostępne? Naukowcy patrzą na to z optymizmem, ale powinniśmy mieć świadomość, że żadna tabletka nie zastąpi nam w pełni diety bezglutenowej. Może być jedynie wsparciem w leczeniu i to prawdopodobnie nie dla wszystkich osób z celiakią.
Dyskutowaliśmy także o wymaganiach technicznych do produkcji piwa bezglutenowego i jego testowaniu pod kątem glutenu oraz o programie badań przesiewowych wśród dzieci, które wprowadzają Włosi (o obu tematach wkrótce napiszemy więcej). Pojawił się też temat naczyń biodegradowalnych z pszenicy i wynikające z tego zagrożenia. Dużo czasu poświęciliśmy także wymianie ciekawych informacji o różnych modelach członkostwa w poszczególnych organizacjach.

Podczas Walnego Zgromadzenia dr Olga Naumowa, szefowa Ukraińskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią, w kilku słowach przedstawiła problemy, z jakimi boryka się organizacja w obliczu trwającej już drugi rok wojny. Podziękowała też naszej organizacji za wsparcie w bezglutenowe produkty, jakie nieustannie płynie z Polski do Ukrainy. Otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniem od Niezależnego Ukraińskiego Zrzeszenia Dietetyków oraz pamiątkową statuetkę. Nasze Stowarzyszenie wciąż przesyła transporty humanitarne z żywnością bezglutenową. Jest to możliwe dzięki finansowemu wsparciu AOECS i przekazanych na ten cel darowizn.

35 urodziny AOECS

Był tort, było też wspominanie wielu wspólnych spotkań i osiągnięć. Tunde Koltai, szefowa AOECS ze stowarzyszenia węgierskiego przypomniała m.in., że jednym z organizatorów Walnych Zgromadzeń i konferencji AOECS było nasze Stowarzyszenie – w Warszawie, w roku 2016. To było dla nas duże wyzwanie, ale i ogromna radość i powód do dumy, bo wszystko świetnie się udało 🙂

Również ze zjazdu AOECS w Atenach wracamy bogatsze o kolejne doświadczenia. No i z energią do realizacji planów, które stoją przed zespołem naszego Stowarzyszenia.

Małgorzata Źródlak i Katarzyna Gabrysiak, delegacja Stowarzyszenia

*AOECS (ang. Association of European Coeliac Societies) – Zrzeszenie Europejskich Stowarzyszeń Osób z Celiakią

AOECS – spotkanie stowarzyszeń celiaków w Atenach