Dziecko na diecie bezglutenowej

Masz dziecko na diecie bezglutenowej i szukasz porad i wskazówek, jak oswoić zmianę związaną z żywieniem dziecka i jego codziennym funkcjonowaniem? Dobrze trafiłeś. Stowarzyszenie z myślą o dzieciach i ich rodzinach przygotowało poradnik oraz dwie książki, których celem jest pomoc w zrozumieniu, czym jest celiakia i w jaki sposób można sobie z nią radzić na co dzień.

To nie wszystko, co robimy dla dzieci z celiakią. Od wielu lat organizujemy mnóstwo imprez i wydarzeń specjalnie dla nich. Można o nich poczytać na podstronie Oddziały Stowarzyszenia.

Dziecko na diecie bezglutenowej – poradnik dla rodziców

Poradnik „Dziecko na diecie bezglutenowej” jest pracą zbiorową pod redakcją Małgorzaty Źródlak. Wydana przez Stowarzyszenie książka to unikalne kompendium wiedzy dla rodziców oraz opiekunów dzieci, które rozpoczynają ścisłą dietę bezglutenową lub już na niej są. Przekazujemy w nim podstawowe wskazówki i materiały, które mogą pomóc w stworzeniu środowiska przyjaznego dzieciom na diecie bezglutenowej.

Naszym dzieciom będzie żyło się lepiej, jeśli otoczenie zrozumie i zaakceptuje ich szczególne potrzeby żywieniowe, traktując je normalnie i nie wykluczając z powodu diety i choroby z żadnych aktywności. Chcemy wesprzeć w tym trudnym zadaniu rodziców i nauczycieli.

W poradniku znajdują się:

  • porady doświadczonych dietetyków, jak wyruszyć w bezglutenową drogę dla rodziców dziecka i całej rodziny
  • praktyczne podpowiedzi, jak odnaleźć się w nowej sytuacji i podejść do wyzwań w domu, w przedszkolu, szkole czy na wyjazdach klasowych i wakacyjnych
  • propozycje psychoterapeuty, jak wspierać dziecko na ścisłej diecie w relacjach rodzinnych i rówieśniczych
  • informacje, jak uzyskać wsparcie
  • cytaty „bezglutenowych rodziców” z wieloletnim stażem, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami
  • zasady bezpiecznego przygotowywania bezglutenowych posiłków
  • jak pomóc dziecku wyjechać na zieloną szkołę lub wycieczkę
  • pomysły na to, co zapakować do śniadaniówki naszego ucznia i jak urządzić bezglutenową imprezę

Poradnik dostępny jest w wersji drukowanej dla wszystkich zainteresowanych nim członków naszego Stowarzyszenia, można go otrzymać przy zapisywaniu się.

Zapraszamy szczególnie rodziców dzieci rozpoczynających edukację szkolną lub świeżo po diagnozie, do zapoznania się z naszymi wskazówkami, a także do współpracy i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Kontakt w tej sprawie: info@celiakia.pl.

„Ola, Franek i Gucio Gluten. Bezglutenowa lektura obowiązkowa”

Jest to książka od Stowarzyszenia dla wszystkich dzieci na diecie bezglutenowej. Autorką jest Monika Oworuszko, a ilustracje i oprawę graficzną stworzyła Anna Kaszuba – Dębska. Książkę bezpłatnie wysyłamy wszystkim osobom, które mają dziecko na diecie bezglutenowej i które zapisują się do Stowarzyszenia.

Jak wykorzystać naszą książkę w szkole, by stała się inspiracją dla nauczycieli mających w swoich klasach dzieci z celiakią? Oto nasza propozycja

„Co je Jan? I dlaczego nie ciastko?”

Co je Jan?

To nasza książka-rymowanka dla młodszych dzieci na diecie bezglutenowej. Choć zabawny wierszowany tekst ucieszy i rozbawi niejednego dorosłego:) Autorką tekstu i ilustracji jest Justyna Tarkowska. Tę książkę również wysyłamy wszystkim chętnym rodzicom dzieci z celiakią zapisującym się do Stowarzyszenia.

Wyżej wymienione pozycje są także dostępne w bibliotekach, które wzięły udział w naszym projekcie Biblioteka Bezglutenowa. Ich lista znajduje się tutaj.

Patronaty

Stowarzyszenie objęło ponadto patronatem książki kulinarne z przepisami na dania bezglutenowe dla dzieci. Poniżej prezentujemy ich listę: