Dziecko na diecie bezglutenowej

Masz dziecko na diecie bezglutenowej i szukasz porad i wskazówek, jak oswoić zmianę związaną z żywieniem dziecka i jego codziennym funkcjonowaniem? Dobrze trafiłeś. Stowarzyszenie z myślą o dzieciach i ich rodzinach przygotowało poradnik oraz dwie książki, których celem jest pomoc w zrozumieniu, czym jest celiakia i w jaki sposób można sobie z nią radzić na co dzień.

To nie wszystko, co robimy dla dzieci z celiakią. Od wielu lat organizujemy mnóstwo imprez i wydarzeń specjalnie dla nich. Można o nich poczytać na podstronie Oddziały Stowarzyszenia.

„Dziecko na diecie bezglutenowej w szkole, na wycieczce, na urodzinach”

Uwaga – poradnik właśnie jest aktualizowany, chwilowo nie jest dostępny

W poradniku przekazujemy podstawowe wskazówki i materiały, które mają na celu pomóc im oraz szkole w stworzeniu środowiska przyjaznego dzieciom na diecie bezglutenowej.

Dzieci z celiakią powinny uczestniczyć w wycieczkach, zielonych szkołach i wszelkich imprezach w gronie rówieśników bez poczucia inności i dyskryminacji. Naszym dzieciom będzie żyło się lepiej, jeśli otoczenie zrozumie i zaakceptuje ich szczególne potrzeby żywieniowe, traktując je normalnie i nie wykluczając z powodu diety i choroby z żadnych aktywności. Chcemy wesprzeć w tym trudnym zadaniu rodziców i nauczycieli. Nasza książeczka powstała w oparciu o doświadczenia z prowadzenia programu MENU BEZ GLUTENU, a także nasze osobiste doświadczenia jako rodziców dzieci na diecie.

W poradniku:

  • o czym powinniśmy porozmawiać z wychowawcą i dyrekcją szkoły,
  • jak sprawdzić szkolną stołówkę, czy możliwy jest bezglutenowy obiad w szkole,
  • jak przekazać informacje o diecie dziecka jego kolegom i koleżankom oraz ich rodzicom, aby potrafili i nie bali się ugościć naszego bezglutenowca,
  • jakie są zasady bezpiecznego przygotowywania bezglutenowych posiłków,
  • jak pomóc dziecku wyjechać na zieloną szkołę lub wycieczkę,
  • co zapakować do śniadaniówki naszego ucznia.

Ten podstawowy pakiet informacji właśnie aktualizujemy. Chcielibyśmy, aby coraz więcej szkół w Polsce było przyjaznych dzieciom na diecie bezglutenowej. Staramy się nawiązać w tej kwestii współpracę z odpowiednimi instytucjami, ale niewiele uda się zmienić bez pracy u podstaw, pomiędzy rodzicami dzieci z celiakią a ich nauczycielami.
Wierzymy głęboko, że kropla drąży skałę. Dlatego apelujemy do wszystkich rodziców – nie bójcie się mówić o celiakii i diecie bezglutenowej, przekazujcie materiały edukacyjne najbliższemu otoczeniu swojego dziecka, uczcie empatii.

Poradnik dostępny jest także w wersji drukowanej, wysyłamy go wszystkim zainteresowanym.

Zapraszamy szczególnie rodziców dzieci rozpoczynających edukację szkolną lub świeżo po diagnozie, do zapoznania się z naszymi wskazówkami, a także do współpracy i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Kontakt w tej sprawie: info@celiakia.pl.

„Ola, Franek i Gucio Gluten. Bezglutenowa lektura obowiązkowa”

Jest to książka od Stowarzyszenia dla wszystkich dzieci na diecie bezglutenowej. Autorką jest Monika Oworuszko, a ilustracje i oprawę graficzną stworzyła Anna Kaszuba – Dębska. Książkę bezpłatnie wysyłamy wszystkim osobom, które mają dziecko na diecie bezglutenowej i które zapisują się do Stowarzyszenia.

Jak wykorzystać naszą książkę w szkole, by stała się inspiracją dla nauczycieli mających w swoich klasach dzieci z celiakią? Oto nasza propozycja

„Co je Jan? I dlaczego nie ciastko?”

Co je Jan?

To nasza książka-rymowanka dla młodszych dzieci na diecie bezglutenowej. Choć zabawny wierszowany tekst ucieszy i rozbawi niejednego dorosłego:) Autorką tekstu i ilustracji jest Justyna Tarkowska. Tę książkę również wysyłamy wszystkim chętnym rodzicom dzieci z celiakią zapisującym się do Stowarzyszenia.

Wyżej wymienione pozycje są także dostępne w bibliotekach, które biorą udział w naszym projekcie Biblioteka Bezglutenowa. Ich lista znajduje się tutaj.

Patronaty

Stowarzyszenie objęło ponadto patronatem książki kulinarne z przepisami na dania bezglutenowe dla dzieci. Poniżej prezentujemy ich listę: