Dziecko na diecie bezglutenowej

Masz dziecko na diecie bezglutenowej i szukasz porad i wskazówek, jak oswoić zmianę związaną z żywieniem dziecka i jego codziennym funkcjonowaniem? Dobrze trafiłeś. Z myślą o dzieciach i ich rodzinach Stowarzyszenie przygotowało poradnik oraz dwie książki, których celem jest pomoc w zrozumieniu, czym jest celiakia i w jaki sposób można sobie z nią radzić na co dzień.

To nie wszystko, co robimy dla dzieci z celiakią. Od wielu lat organizujemy mnóstwo imprez i wydarzeń specjalnie dla nich. Można o nich poczytać na podstronie o działalności naszych wolontariuszy w różnych miastach Polski.

Obecnie działamy też na rzecz dzieci z celiakią w Parlamentarnym Zespole ds. Celiakii w Sejmie RP i wraz z decydentami pracujemy nad zmianami prawnymi, które zniwelują nierówności i dyskryminację dzieci na diecie bezglutenowej.

„Dziecko na diecie bezglutenowej „- poradnik dla rodziców

Poradnik „Dziecko na diecie bezglutenowej” jest pracą zbiorową pod redakcją Małgorzaty Źródlak – prezes Stowarzyszenia i mamy Michała z celiakią. Wydana przez Stowarzyszenie publikacja to unikalne kompendium wiedzy dla rodziców oraz opiekunów dzieci, które rozpoczynają ścisłą dietę bezglutenową lub już na niej są. Przekazujemy w nim podstawowe wskazówki i materiały, które mogą pomóc w stworzeniu środowiska przyjaznego dzieciom na diecie bezglutenowej.

Naszym dzieciom będzie żyło się lepiej, jeśli otoczenie zrozumie i zaakceptuje ich szczególne potrzeby żywieniowe, traktując je normalnie i nie wykluczając z powodu diety i choroby z żadnych aktywności. Chcemy wesprzeć w tym trudnym zadaniu rodziców i nauczycieli.

W poradniku znajdują się:

  • porady doświadczonych dietetyków dla rodziców dziecka i całej rodziny, jak wyruszyć w bezglutenową drogę
  • praktyczne podpowiedzi, jak odnaleźć się w nowej sytuacji i podejść do wyzwań w domu, w przedszkolu, szkole czy na wyjazdach klasowych i wakacyjnych
  • propozycje psychoterapeuty, jak wspierać dziecko na ścisłej diecie w relacjach rodzinnych i rówieśniczych
  • informacje, jak uzyskać wsparcie
  • cytaty „bezglutenowych rodziców” z wieloletnim stażem, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami
  • zasady bezpiecznego przygotowywania bezglutenowych posiłków
  • porady, jak pomóc dziecku wyjechać na zieloną szkołę lub wycieczkę
  • pomysły na to, co zapakować do śniadaniówki naszego ucznia i jak urządzić bezglutenową imprezę.

Poradnik dostępny jest w wersji drukowanej dla wszystkich zainteresowanych nim członków naszego Stowarzyszenia, można go otrzymać przy zapisywaniu się.

Zapraszamy szczególnie rodziców dzieci rozpoczynających edukację szkolną lub świeżo po diagnozie, do zapoznania się z naszymi wskazówkami, a także do współpracy i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Kontakt w tej sprawie: edukacja@celiakia.pl.

Dziecko na diecie w szkole

W poniższym artykule podpowiadamy rodzicom dzieci idących do szkoły lub dzieci zdiagnozowanych w trakcie roku szkolnego, jak mogą weprzeć swoje dzieci: Dziecko na diecie bezglutenowej w szkole – jak mu pomóc?

Konferencje dla nauczycieli

Od 2022 r. organizujemy jesienią bezpłatną konferencję online dla dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów szkolnych oraz wszystkich osób pracujących z uczniami pt. „Z celiakią w szkole – dziecko na diecie bezglutenowej”. Konferencja ma formę webinaru, dzięki czemu dostęp do wiedzy na poruszany temat mają wszystkie zainteresowane osoby. Szczegółowe informacje na temat zasad rejestracji publikujemy na celiakia.pl w aktualnościach na miesiąc przed wydarzeniem. Konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem środowiska szkolnego.

Nasze publikacje dla dzieci (docenione w czasopiśmie naukowym):

„Ola, Franek i Gucio Gluten. Bezglutenowa lektura obowiązkowa”

Jest to książka od Stowarzyszenia dla wszystkich dzieci na diecie bezglutenowej. Autorką jest Monika Oworuszko, a ilustracje i oprawę graficzną stworzyła Anna Kaszuba–Dębska. Książkę bezpłatnie wysyłamy wszystkim osobom, które mają dziecko na diecie bezglutenowej i które zapisują się do Stowarzyszenia.

Jak wykorzystać naszą książkę w szkole, by stała się inspiracją dla nauczycieli mających w swoich klasach dzieci z celiakią? Oto nasza propozycja

„Co je Jan? I dlaczego nie ciastko?”

To nasza książka-rymowanka dla młodszych dzieci na diecie bezglutenowej. Choć zabawny wierszowany tekst ucieszy i rozbawi niejednego dorosłego:) Autorką tekstu i ilustracji jest Justyna Tarkowska. Tę książkę również wysyłamy wszystkim chętnym rodzicom dzieci z celiakią zapisującym się do Stowarzyszenia. Rekomendujemy ją do wykorzystania w przedszkolach i młodszych klasach szkoły podstawowej.

Książki dla rodziców i dzieci w bibliotekach publicznych

Wyżej wymienione pozycje są także dostępne w bibliotekach, które wzięły udział w naszym projekcie Biblioteka Bezglutenowa. Ich lista znajduje się tutaj.

Książki z przepisami bezglutenowymi dla dzieci

Stowarzyszenie objęło ponadto patronatem książki kulinarne z przepisami na dania bezglutenowe dla dzieci. Poniżej prezentujemy ich listę: