Gotujemy bezglutenowo

Bezpieczna kuchnia bezglutenowa – kilka rad dla początkujących:
 • Dużą wagę należy przywiązywać do sposobu przechowywania żywności, aby nie doprowadzać do wtórnego zanieczyszczenia glutenem produktów bezglutenowych. W celu uniknięcia pomyłek produkty bezglutenowe powinny być przechowywane oddzielnie, najlepiej w osobnej szafce lub szufladzie. Można też zrobić odwrotnie – odseparować w kuchni wszystkie produkty zawierające gluten.
 • Wszystkie powierzchnie i naczynia używane do przygotowywania dań bezglutenowych powinny być czyste (mycie ręczne z płynem i w zmywarce usuwa pozostałości glutenu).
 • Nie wolno równocześnie smażyć na tej samej patelni mięsa w panierce zawierającej gluten i bezglutenowej. Jeśli mamy do dyspozycji jedną patelnię, należy najpierw usmażyć danie bezglutenowe, a następnie zawierające gluten. Później oczywiście bardzo dokładnie myjemy używane sprzęty.
 • Najwygodniej jest gotować to samo dla całej rodziny, bardzo wiele dań jest z natury bezglutenowych. Można też w prosty sposób zastąpić gluten składnikiem bezglutenowym, np. różnica w smaku zupy zagęszczanej mąką pszenną i ryżową jest praktycznie niewyczuwalna. Osobno, w dwóch wersjach – bezglutenowej i tradycyjnej możemy podać np. pieczywo lub makaron (makaron gotujemy zawsze w osobnych garnkach).
 • Jeśli przygotowujemy jednocześnie potrawę bezglutenową i zawierającą gluten, należy używać do nich osobnych sztućców (np. nie mieszać tą samą łyżką makaronu pszennego i bezglutenowego).
 • Nie wolno podawać na tym samym półmisku jednocześnie potraw zawierających gluten i bezglutenowych, np. ciast, kotletów czy pieczywa.
 • Nawet niewielkie ilości glutenu są szkodliwe dla osoby chorej. W maśle, dżemie, kremie czekoladowym, musztardzie, majonezie, serkach i pastach kanapkowych nabieranych ze wspólnego naczynia mogą znaleźć się okruchy chleba pszennego – najbezpieczniej dla osoby na diecie przygotować osobne pojemniki z tymi produktami (można po prostu kupić drugie masło czy dżem i je oznaczyć).

Zaczynamy gotować bez glutenu – wskazówki praktyczne

 • Odświeżanie chleba bezglutenowego – paczkowane pieczywo bezglutenowe bywa suche i łatwo się kruszy, przez co traci smak. Można sobie z tym poradzić odgrzewając kromki w tosterze (osobnym, aby uniknąć zanieczyszczenia), na parze lub w kuchence mikrofalowej.
 • Najłatwiej i najzdrowiej jest używać produktów naturalnych, możliwie najmniej przetworzonych.
 • Nie wolno dodawać do potraw żadnych składników, których nie jesteśmy pewni – nawet niewielka ilość glutenu, zawarta np. w sosie instant, szkodzi.
 • Do zagęszczania zup i sosów, zamiast mąki pszennej, można stosować mąkę ziemniaczaną, kukurydzianą, ryżową lub inną bezglutenową. Jednak każda z nich ma inne właściwości, dlatego warto wypróbować je wszystkie zanim wybierzemy odpowiadający nam smak i konsystencję.
 • Należy wybierać kasze (gryczaną, jaglaną, kukurydzianą) opisane jako bezglutenowe. Kupując nieoznaczone jako bezglutenowe przed ugotowaniem warto najpierw wysypać kaszę na biały talerz i sprawdzić, czy nie jest zanieczyszczona obcymi ziarnami.
 • Do panierowania, zamiast zwykłej bułki tartej zawierającej gluten, można użyć bułki tartej bezglutenowej, mąki lub kaszki kukurydzianej, zgniecionych bezglutenowych płatków kukurydzianych, nasion sezamu, drobno posiekanych migdałów lub orzechów, albo w ogóle zrezygnować z panierki.
 • Przy pieczeniu ciast najlepsze efekty pomagają osiągnąć gotowe mieszanki mąk bezglutenowych, dostępne w ofercie polskich i zagranicznych producentów. Są one specjalnie ulepszone tak, aby dać rezultaty jak najbardziej zbliżone do wypieków z mąki pszennej. Pamiętajmy jednak, by użyć bezglutenowego proszku do pieczenia (ogólnodostępne proszki zawierają mąkę pszenną!) oraz by nie wysypywać foremki zwykłą bułką tartą lub kaszą manną (można użyć bułki tartej bezglutenowej, kaszki kukurydzianej bezglutenowej albo papieru do pieczenia).
 • Do pieczenia dobrze jest dodać trochę białka (mleka, jajek, żelatyny) – ciasto lepiej wyrasta i ma lepszą strukturę.
 • Bezglutenowe ciasto drożdżowe musi wyrosnąć przed wstawieniem do pieca, pozwalamy ciastu wyrastać tylko do krawędzi foremki.
 • Jeśli widzimy, że ciasto zbyt szybko się rumieni, przykrywamy je folią aluminiową, żeby się nie przypaliło.
 • Chleby, bułki, ciasta, pierogi bezglutenowe można zamrażać. Pieczywo przed zamrożeniem najlepiej pokroić w kromki (można przełożyć je pergaminem lub folią aluminiową), włożyć do woreczka i opisać.

Sprawdzone przepisy na dania bezglutenowe znajdziesz w naszym serwisie kuchniabezglutenowa.pl – zapraszamy!