Aktualności
Artystyczno-przyrodniczy piknik rodzinny w Trójmiejście
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wróciliśmy do tradycyjnej formy organizacji Dnia Dziecka w Trójmieście. Wszyscy bardzo czekaliśmy na takie spotkanie. A to było wyjątkowe, bo z akcentami artystycznymi i przyrodniczymi. Nasz piknik odbył się w przepięknym leśnym ogrodzie.
Jeszcze w 2020 roku, tuż przed pandemią, mama naszej małej celiaczki Oli Agata zaproponowała mi, żeby najbliższa impreza dla dzieci odbyła się w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni Marszewie. Pojechałyśmy tam razem z Agatą i od razu wiedziałam, że to jest strzał w dziesiątkę. Ze współpracy Miasta Gdyni i Uniwersytetu Gdańskiego powstał na 50 hektarach przepiękny leśny ogród. Odbywają się w nim przeróżne zajęcia z leśnej edukacji, dostosowane do wieku zwiedzających.
Nasz piknik w tym miejscu odbył się 5 czerwca. Przybyło dużo rodziców z dziećmi, które zdiagnozowano w ostatnich dwóch latach. Bardzo brakowało im osobistych spotkań z innymi rodzicami i wymiany informacji o tym, jak radzą sobie z chorobą. Kiedy dorośli rozmawiali, piekli kiełbaski przy ognisku, Agata w cudowny sposób uczyła dzieci rysować i nazywać liście popularnych drzew, aby po chwili udać się wspólnie do lasu i te drzewa odnaleźć.
Po powrocie z lasu dzieci poszły na przedstawienie Bałtyckiego Teatru Różnorodności pt. „Alicja w krainie czarów”. A później uczestniczyły w grze terenowej na leśnym „Szlaku Alicji”, gdzie stoją ogromne figury owadów a samo miejsce jest jak przeniesione z bajki. Można było również skorzystać z nauki strugania drewna, czy odbyć spacer leśny z przewodnikiem pt.: „Dlaczego ogród jest leśny?”
Pogoda chyba chciała zrekompensować nam te dwa lata pandemii, bo słońce mocno przygrzewało. Dzieci bawiły się na polance, puszczały bańki mydlane, podjadały smakołyki przyniesione przez rodziców i kiełbaski upieczone przy wspólnym ognisku. Na koniec otrzymały drobne upominki od Stowarzyszenia, firmy Bezgluten i piekarni Putka.
Każde spotkanie to wymiana cennych informacji. Rodzice dopytywali o szczegóły diety, plany Stowarzyszenia, kolejne spotkania, ale i dzielili się swoimi nowymi bezglutenowymi odkryciami i przepisami. Hitem jednak okazał się przyniesiony przez Izę i Krzysia składany kijek do grilla o nazwie handlowej „widelec teleskopowy”. Jest on dostępny za niecałe 10 zł w sieciowym markecie budowlanym z pomarańczowym logo na 3 litery 🙂 Osoba zmuszona przestrzegać restrykcyjnej diety bezglutenowej może taki złożony widelec zabierać ze sobą w plecaku na każde ognisko bez obawy, że będzie zmuszona korzystać z ogólnodostępnego kijka.
Muszę również dodać, że nasza obecność wywołała zainteresowanie wśród innych gości odwiedzających tego dnia Leśny Ogród Botaniczny. Kilka osób podeszło i dopytywało o działalność Stowarzyszenia.
Piknik rodzinny bardzo nam się udał. Mam nadzieję, że wszyscy byli zadowoleni. Chciałbym bardzo podziękować:
- Agacie za zajęcia z leśnej edukacji;
- Pani kierownik Leśnego Ogrodu Botanicznego dr Joannie Bloch–Orłowskiej za życzliwość i mnóstwo cennych informacji;
- Piekarni Putka za ogromną ilość smacznego pieczywa, co wywołało niejeden uśmiech na buziach dzieci i ulgę w oczach rodziców, że nie będą musieli po powrocie do domu piec bezglutenowego chleba na następny dzień;
- Stałym bywalcom naszych bezglutenowych imprez – Oli D., Izie, Krzysiowi i małej Oli – zawsze można na Was liczyć!
- Pani Monice za mnóstwo wspaniałych zdjęć;
- Wszystkim uczestnikom – małym i dużym za przybycie, dobrą zabawę i miło spędzony czas;
- Aurze – za piękny, słoneczny dzień.
Do zobaczenia na następnym spotkaniu!
Katarzyna Nowak – Oddział Pomorski (Trójmiasto)