„Celiakia – diagnoza i co dalej?”. 15 lat Oddziału Wrocław – relacja z konferencji

Z okazji XV-lecia działalności wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia 2 grudnia 2023r. zorganizowaliśmy konferencję poświęconą celiakii i diecie bezglutenowej we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3.

Pomimo zimowej aury, a śnieg we Wrocławiu sypał już od piątku, uczestnicy w większości dotarli, co cieszyło nas, organizatorów. Tym bardziej, że niektóre osoby przyjechały z daleka, np. z Zielonej Góry czy Poznania.

Etykiety, mikrobiom, diagnoza, wsparcie pacjentów – bogata tematyka wykładów

W pierwszej prezentacji w kilku słowach opowiedziałam o tym, co wydarzyło się we Wrocławiu przez minione piętnaście lat. Kto by pomyślał, że to już tyle czasu minęło od pierwszego spotkania, które wówczas odbyło się w domu kultury. Następnie Prezes Stowarzyszenia Małgorzata Źródlak opowiedziała o tym, jak osoby działające w Stowarzyszeniu zmieniają Polskę w kraj przyjazny bezglutenowcom. Czy nam się to udaje? Śmiało można powiedzieć, że tak! Gdy zakładaliśmy Stowarzyszenie było obecnych 15 osób, teraz jest nas ponad 6 000. Poprzez swoją działalność szeroko wspieramy osoby na diecie bezglutenowej. Wydajemy różne materiały edukacyjne, nasze dietetyczki udzielają bezpłatnych porad, organizujemy webinary, konferencje, warsztaty kulinarne i realizujemy dwa nasze największe projekty: MENU BEZ GLUTENU oraz certyfikacji produktów. Ważnym projektem są także badania produktów na zawartość glutenu. O ich wynikach można przeczytać na naszej stronie internetowej.

Wiele rzeczy nie wydarzyłoby się, gdyby nie wolontariusze działający w całej Polsce, jak tu we Wrocławiu.  Prezes Stowarzyszenia dziękując za lata mojej działalności przypomniała, że jestem członkiem założycielem naszej organizacji, z czego jestem szczególnie dumna.

Następnie koleżanka z Centrum Diety Bezglutenowe, dietetyczka Natalia Lipietta, opowiedziała o glutenowych pułapkach czyhających zwłaszcza na osoby świeżo zdiagnozowane, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w robieniu zakupów oraz przygotowywaniu posiłków. Zwróciła uwagę na rozporządzenie w sprawie przekazywania konsumentom informacji o obecności alergenów, np. glutenu, w produktach. O napisach na etykietach, które wcale nie świadczą o tym, że produkt jest faktycznie bezglutenowy. Podkreśliła, jak ważny na produktach jest licencjonowany znak Przekreślonego Kłosa. Zwróciła uwagę na sposoby prowadzenia bezglutenowej kuchni i opisała, jak radzić sobie w różnych sytuacjach. I podkreśliła, że osoby na diecie bezglutenowej również obowiązują zasady zdrowego żywienia a nasza dieta musi być odpowiednio zbilansowana.

O tajnikach diagnostyki celiakii opowiedziała Pani Aleksandra Świgut, przedstawicielka firmy Euroimmun. Po wprowadzeniu czym jest celiakia, przedstawiła diagnostykę serologiczną choroby. Opowiedziała m.in. o znaczeniu badań genetycznych w diagnostyce, zwracając uwagę na to, że wynik pozytywny nie oznacza rozpoznania celiakii.

Ostatni wykład pt. „Celiakia i co dalej” Pani Doktor Ewy Waszczuk był chyba najbardziej wyczekiwany. Można to stwierdzić na podstawie ilości pytań od uczestników już w trakcie prezentacji. Pytania były przeróżne i właściwie odnosiły się do indywidualnych przypadków, do których trudno jest ustosunkować się podczas konferencji. Oprócz wyczerpujących informacji na temat celiakii Pani Doktor zwróciła uwagę m.in. na powszechność przyjmowania antybiotyków przez pacjentów, także podczas infekcji wirusowych, co niestety wiąże się ze szkodą dla organizmu. Niszczymy przez to swój mikrobiom, a odbudowa flory bakteryjnej układu pokarmowego to bardzo długi proces. W trakcie wykładu Pani Doktor wyraziła się również ciepło na temat aktywnej działalności naszego Stowarzyszenia. Bardzo za to dziękujemy.

Dziękujemy za słodkości i prezenty dla uczestników!

W trakcie przerwy odbyła się degustacja produktów bezglutenowych. Firmom: Celiko, Schär, Hert i Putka bardzo dziękujemy za przekazanie produktów do paczek dla uczestników konferencji oraz do degustacji. Dziękujemy także firmie Euroimmun za obecność podczas konferencji. Firmie Schär chcielibyśmy podziękować szczególnie, bo była również z nami na pierwszej konferencji zorganizowanej we Wrocławiu w 2009 roku.

W trakcie przerwy można było porozmawiać z przedstawicielkami Stowarzyszenia na naszym stoisku, jak również z naszymi Wykładowcami. Niektórzy z uczestników opowiadali nam o tym, jak ich życie zmieniło się, gdy zostali zdiagnozowani i jak dużą pomocą było wtedy dla nich Stowarzyszenie. Dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa pod adresem Stowarzyszenia. To bardzo pomaga w naszej działalności i dodaje energii na przyszłość.

Dziękuję Oli i drugiej Oli, która zaangażowała się pierwszy raz pomagając przy konferencji. Dziękuję Natalii i Krzysiowi, Asi i Dorocie. Dorota również przy konferencji pomagała pierwszy raz. Kolejny raz dziękuję za pomoc Rafałowi, który przyjechał aż z Krakowa!

Małgorzata Jakubczyk, wolontariuszka Stowarzyszenia z Wrocławia
Foto: Krzysztof

Od Zarządu: A my bardzo dziękujemy Małgosi za 15 lat aktywnej działalności we Wrocławiu i wszystkim jej pomocnikom i pomocniczkom. Zapraszamy też do współpracy wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w planowanie kolejnych wydarzeń.

„Celiakia – diagnoza i co dalej?”. 15 lat Oddziału Wrocław – relacja z konferencji