Aktualności
„Celiakia – na progu przełomu?” – sprawozdanie z konferencji
Naszą konferencję zaszczyciło obecnością liczne grono profesorów i lekarzy od wielu lat zajmujących się problematyką celiakii, w tym: pani prof. Krystyna Karczewska, prof. Hanna Szajewska, prof. Hanna Kunachowicz, prof. Tadeusz Zalewski, prof. Jerzy Socha, prof. Franciszek Iwańczak, prof. Dariusz Lebensztejn.
Dziękujemy kilkudziesięciu lekarzom oraz dietetykom i studentom, którzy przybyli często z odległych krańców Polski, aby uczestniczyć w naszej konferencji. Nasza konferencja cieszyła się też ogromnym powodzeniem wśród samych chorych na celiakię – wolne miejsca szybko się skończyły i bardzo żałowaliśmy, że sala nie może pomieścić większej liczby uczestników, gdyż z ciężkim sercem musieliśmy odmawiać wielu chętnym.
Po raz pierwszy w Polsce w jednym miejscu spotkali się lekarze, dietetycy i sami chorzy. Wspólnie wysłuchaliśmy najnowszych doniesień naukowych i razem zastanawialiśmy się jak można poprawić sytuację chorych na celiakię w naszym kraju.
Bardzo ciekawe wykłady na tematy związane z celiakią i dietą bezglutenową wygłosili: pani prof. Hanna Szajewska z WUM, sekretarz ESPGHAN (nowe, jeszcze nie obowiązujące zalecenia diagnostyczne ESPGHAN), doc. Bożena Cukrowska z CZD (zagadnienia związane z immunologią i przeciwciałami w diagnostyce celiakii), dr Joanna Rachtan z SGGW (możliwości wzbogacania diety bezglutenowej, modyfikacji glutenu i szanse na nowe sposoby leczenia celiakii), dr Anna Stolarczyk z CZD (praktyczne aspekty przestrzegania diety bezglutenowej), dr Anna Wojtasik z IŻiŻ (m.in. wyniki badań produktów bezglutenowych w Instytucie), Michał Podkalicki z firmy Euroimmun (testy genetyczne w celiakii). Małgorzata Źródlak, Prezes Stowarzyszenia, przedstawiła uczestnikom sytuację celiaków w Polsce, naszą wizję opieki nad pacjentem z celiakią oraz wyniki III tury badań produktów na zawartość glutenu wykonanych na zlecenie Stowarzyszenia.
Podczas obrad Okrągłego Stołu odbyła się dyskusja dotycząca problemów związanych z opieką nad osobami z celiakią po diagnozie, refundacją produktów bezglutenowych i rolą Stowarzyszenia w walce o prawa celiaków.
Ponadto wszyscy uczestnicy konferencji podczas przerw mogli zapoznać się z ofertą naszych Partnerów – firm diagnostycznych, producentów testów oraz żywności bezglutenowej, a także organizatorów bezglutenowego wypoczynku. Na miejscu można było zakupić książki z bezglutenowymi przepisami i otrzymać bezpłatne poradniki wydane przez nasze Stowarzyszenie. Imprezę obsługiwała profesjonalna firma cateringowa, która zapewniła nam bezglutenowy obiad.
Bardzo dziękujemy Firmom: Bezgluten i Raisio (marka Provena – producent bezglutenowego owsa), które są wspólnie Głównym Sponsorem tegorocznych obchodów VI MDC, jak również pozostałym Firmom: Euroimmun, Diagnostyka, Comesa, Transfarm, Schär, Balviten oraz Victualia Saluber.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w profesjonalne zorganizowanie naszego spotkania oraz wszystkim licznie przybyłym uczestnikom konferencji (było nas sporo ponad 300 osób!).
Szczególne podziękowania kierujemy także na ręce pani doc. Anny Szaflarskiej-Popławskiej oraz pana dr Piotra Dziechciarza, którzy przewodniczą Sekcji Celiakalnej Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, za propozycję zorganizowania tego szczególnego spotkania – czujemy się wyróżnieni i docenieni jako Stowarzyszenie, które stało się wartościowym partnerem dla tak szacownej instytucji.
Relacje z konferencji pojawiły się na portalach zdrowotnch, np. tu bądź tutaj
Wszystkich uczestników, a także tych, którzy nie mogli uczestniczyć w konferencji zapraszamy do obejrzenia zdjęć (zdjęcia Piotra, zdjęcia Rafała) oraz zapraszamy na Gluten Free EXPO 28 maja 2011, wkrótce więcej informacji na ten temat.