Co niymocni na celiakia mogom ciamrać – VII MDC w Katowicach

31.05.2012 w auli A3 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się konferencja z okazji VII Międzynarodowego Dnia Celiakii.

Nietypową atrakcją konferencji była krótka prezentacja Piotra Czerwińskiego, ucznia III klasy gimnazjum, który przedstawił główne zalecenia diety bezglutenowej oraz podał przepis na naleśniki używając gwary śląskiej (jest to jedna z najbardziej archaicznych gwar polskich wg prof. Miodka). Poniżej prezentujemy te zalecenia zebrane w formie pisemnej – bardzo polecamy tę niezwykłą lekturę!

Konferencję prowadziła prof dr hab.n.med Halina Woś. Podczas spotkania krótkie referaty wygłosili:

  • prof. dr hab. n. med. Krystyna Karczewska z Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Zaburzeń Rozwojowych Wieku Dziecięcego w Zabrzu, która przedstawiłaswoje doświadczenia związanez diagnozowaniem i leczeniem celiakii u osób dorosłych. Profesor Karczewska zwróciła uwagę nabardzo częste występowanie depresji u chorych na celiakię, wspominała równieżtrudne czasy stanu wojennego kiedy po uzyskaniu przepustkijechała z grupą studentów z Zabrza do Katowic do Kurii Biskupiej, gdzie rozdawano dary-produkty bezglutenowe dla chorych na celiakię;
  • dr hab. n. med. Urszula Grzybowska – Chlebowczyk z Kliniki Pediatrii w Katowicach, która przedstawiła najnowsze zaleceniadotyczące diagnostyki celiakii;
  • dr n. med. Grażyna Deja z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, Katowice – omówiła problemy osób chorujących zarówno na celiakię jak ina cukrzycę. Podkreślono znaczenie właściwego przestrzegania diety bezglutenowej i jej wpływ na kontrolę poziomów glikemii u chorych z cukrzycą i celiakią;
  • dr Joanna Rachtan-Janicka z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Towaroznawstwa SGGW z Warszawy omówiładietę bezglutenową ze szczególnym podkreśleniemroliwarzyw i owoców, ich wartości odżywczych, kaloryczności i sposobu przygotowania do spożycia. Ponadto omówiono szereg dodatków do żywności. Wykład pani dr uzmysłowił nam jak niewielka różnorodność produktów (bezglutenowych) gości na naszych stołach i jak ogromne możliwości urozmaicenia diety daje wiedza o przeróżnych roślinach dostępnych na rynku.

Pomiędzy wykładami swoje pięć minut miały firmy produkujące żywność bezglutenową. Zaprezentował się również ośrodek wypoczynkowy Geovita z Lądka-Zdroju, zachęcając nas do wczasów z dietą bezglutenową.

W spotkaniu brały udział firmy Balviten, Bezgluten, Glutenex, Ekoprodukt, Schär, Szarłat, Ultraeuropa-produkujące asortyment piekarniczo-cukierniczy oraz firmy – Bacówka, Konspol, Żywiec-Dobija, producenci wędlin. Każdy mógł skosztować smacznych wyrobów bezglutenowych, a wszyscy uczestnicy spotkania zostali dodatkowo obdarowani ich próbkami.

Ponadto pani Kantor jak co roku przygotowała dla nas wspaniałe wypieki bezglutenowe – kołocz śląski, sernik i różnorodne smakołyki, za co również serdecznie dziękujemy.

Dodatkowo firma Euroimmunwsparła nas ulotkami i informacjami dotyczącymiceliakii i dostępnych badań diagnostycznych (w tym badanie HLA-DQ2/DQ8 i deaminowane peptydy gliadyny).

Współorganizatorami spotkania były Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i naDiecie Bezglutenowej, IFMSA-stowarzyszenie studentów medycyny oraz Klinika Pediatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dr Barbara Kalita


Od Zarządu – w tym miejscu ogromne podziękowania należą się naszej wspaniałej Pani Doktor Barbarze Kalicie, która włożyła dużo serca i sił (jak co roku) w zorganizowanie tak ciekawej konferencji – pięknie dziękujemy!