Dyżury eksperckie w siedzibie NFZ w Łodzi

Przełom maja i czerwca obfitował w wiele wydarzeń w całej Polsce związanych z Dniem Matki i Dniem Dziecka. Nasze Stowarzyszenie miało również dodatkowy powód do świętowania – 19. Międzynarodowy Dzień Celiakii. Z tego właśnie powodu przedstawicielki Stowarzyszenia z Łodzi pełniły dwa dyżury eksperckie na sali obsługi klientów Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Była to doskonała okazja, aby przybliżyć wszystkim zainteresowanym działalność naszego Stowarzyszenia. Ale także by podzielić się informacjami na temat wydarzeń i akcji, które upowszechniają wiedzę na temat celiakii i diety bezglutenowej.

Podczas spotkania przekazywałyśmy szczegółowe informacje na temat organizowanych przez nas wydarzeń. W tym spotkań, webinarów i imprez, które odbywają nie tylko w Łodzi, ale również na terenie całej Polski. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z bogatą ofertą materiałów edukacyjnych wydawanych przez nasze Stowarzyszenie. Były to książki dla dzieci, poradniki, ulotki oraz wydawany przez Stowarzyszenie magazyn Bez Glutenu. Piszemy w nich szczegółowo, jak radzić sobie z chorobami glutenozależnymi i jak stosować dietę bezglutenową w codziennym życiu.

W wielu rozmowach przewijały się dwa główne tematy. Pierwszym z nich były trudności w diagnozowaniu celiakii u osób dorosłych. Wiąże się z tym brak szybkiego i bezpłatnego dostępu do diagnostyki oraz specjalistów. Drugim ważnym tematem, który omawiałyśmy, była organizacja bezpiecznej bezglutenowej kuchni. Zarówno w domu, jak i podczas stołowania się poza nim. Rozmawiałyśmy o lokalach bezglutenowych, hotelach oraz sanatoriach, które oferują wyjazdy z dietą bezglutenową. Wiele osób podzieliło się swoimi doświadczeniami i zadało pytania dotyczące miejsc, w których można bezpiecznie zjeść i spędzić czas wolny.

W trakcie drugiego dyżuru, organizowanego z okazji Dnia Dziecka, rozmawiałyśmy dodatkowo o trudnościach związanych z zapewnieniem bezglutenowych posiłków w szkołach i przedszkolach. Wiele rodzin boryka się z problemami w organizacji takich posiłków, a my starałyśmy się przedstawić możliwe rozwiązania. Zwracałyśmy uwagę na to, jak ważne jest, aby dzieci na diecie bezglutenowej nie czuły się wykluczone podczas imprez szkolnych, wycieczek czy kolonii. Przedstawiłyśmy rozwiązania, jak można je zorganizować tak, aby wszystkie dzieci mogły w pełni cieszyć się wspólnymi wyjazdami bez obaw o swoje zdrowie.

Wszystkim, którzy nas odwiedzili, serdecznie dziękujemy za przybycie i cenne pytania oraz chęć rozmowy. I za dzielenie się swoim doświadczeniem długiej drogi do diagnozy oraz wyzwaniami związanymi z dietą bezglutenową w codziennym życiu. Mamy nadzieję, że spotkania z nami były inspirujące i pomocne dla osób, które nas odwiedziły.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Stowarzyszenia oraz profili w mediach społecznościowych. Bądźcie na bieżąco z kolejnymi wydarzeniami i akcjami, na których możecie nas spotkać.

Do zobaczenia!

Małgorzata Gajda oraz Katarzyna Gabrysiak

Dyżury eksperckie w siedzibie NFZ w Łodzi