Aktualności
Dzień Celiakii w Katowicach – relacja
20 września 2014 po raz kolejny już obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Celiakii w Katowicach, w gościnnych progach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pomimo porannego oberwania chmury frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Zainteresowani dietą bezglutenową mogli wysłuchać bardzo ciekawych wykładów doświadczonych lekarzy. O najnowszych doniesieniach ze świata nauki mówiła prof. dr hab. n. med. Halina Woś, Kierownik Kliniki Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. O współczesnych standardach diagnostyki i rozpoznania celiakii u dzieci opowiedziała dr Sabina Więcek z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Pani doktor przypomniała, że według najnowszych standardów rozpoznawania celiakii u dzieci, dodatni wynik badania genetycznego oraz dodatni wynik dwóch przeciwciał (10 razy powyżej górnej granicy normy) na tyle wiarygodnie potwierdzają chorobę, iż można odstąpić od biopsji jelita cienkiego.
O trudnościach i problemach w opiece nad chorym z celiakią mówiła prof. dr hab. n. med. Krystyna Karczewska, wieloletnia kierownik Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Zaburzeń Rozwojowych Wieku Dziecięcego w Szpitalu Klinicznym w Zabrzu. Zasady diety bezglutenowej oraz najczęściej popełniane błędy przedstawiła Grażyna Konińska, dietetyk, pracująca na co dzień w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Natomiast Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej Małgorzata Źródlak omówiła codzienne problemy z jakimi muszą się borykać osoby na diecie bezglutenowej i przedstawiła działalność naszego Stowarzyszenia. Materiały Stowarzyszenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W przerwie między wykładami uczestnicy odwiedzali stoiska producentów żywności bezglutenowej. Degustowali przysmaki przygotowane przez firmy specjalistyczne Glutenex, Schär (obie firmy oznaczają swoje produkty licencjonowanym znakiem Przekreślonego Kłosa), Balviten i Bezgluten. Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska Chrzanowskiej Manufaktury Wędlin oraz Drobimexu, firm które oferowały bezglutenowe wędliny.
Swoją ofertę zaprezentowało również laboratorium EUROIMMUN DNA oraz sklep Bezglutek z Katowic, a produkty do degustacji przesłał producent marki Amarello.
Konferencja okazała się bardzo interesująca, niezwykle ważna i potrzebna, o czym świadczą liczna frekwencja (ponad 140 osób,) żywe zainteresowanie uczestników oraz wiele pytań z sali. Najmniejsi uczestnicy konferencji mieli przygotowany specjalny kącik, w którym mogli się pobawić się, porysować i wyjść z barwnym malunkiem na buzi.
Główna Organizatorka konferencji, pani doktor Barbara Kalita, zaplanowała również konkurs pod tytułem „Bezglutenowe czarne ziarna”. Niestety okazał się aż tak trudny, że nikt z uczestników nie miał odwagi wziąć w nim udziału.
Bardzo dziękujemy Pani Barbarze Kalicie za wspaniałe przygotowanie konferencji!