Aktualności
IV Międzynarodowy Dzień Celiakii w Polsce – WROCŁAW
23 maja 2009 we Wrocławiu w Audytorium Jana Pawła przy ul. Borowskiej 213 odbyła się konferencja z okazji Wrocławskiego Dnia Celiakii. Konferencję podzielono na dwie części: pierwsza była przeznaczona dla lekarzy, druga dla pacjentów, jednak wstęp na obie części był wolny dla wszystkich. Warto wspomnieć, iż udział lekarzy premiowano punktami edukacyjnymi.
Spotkanie otworzył pan profesor Leszek Paradowski wykładem pt „Diagnostyka, leczenie i monitorowanie przebiegu celiakii”.
Kolejne tematy części pierwszej to:
- Epidemiologia, patofizjologia, objawy i diagnostyka choroby trzewnej u dzieci – dr nauk. med. Krzysztof Matusiewicz
- Nietypowe maski choroby trzewnej – lek. med. Łukasz Michalski
- Dylematy histopatologa w diagnostyce choroby trzewnej – dr med. Marta Rzeszutko
- Farmakokinetyka leków w zespołach złego wchłaniania – dr med. Dorota Ksiądzyna, prof. dr hab. Adam Szeląg
Tematy części drugiej:
- Jakość życia u chorych na chorobę trzewną – prof. dr hab. Leszek Paradowski
- Zmiany w jamie ustnej w celiakii – prof. dr hab. Tomasz Konopka
- Żywienie w celiakii” – dr hab. Elżbieta Poniewierka
- Jak wygląda jelito przed i po diecie bezglutenowej?- dr med. Abdulhabib Annabhani, dr med. Krystyna Karachadzis, lek. med. Anna Susło
- Następstwa celiakii w układzie kostnym” – lek. med. Małgorzata Reszczyńska
- Życie na diecie bezglutenowej w Polsce – działalność Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – Małgorzata Jakubczyk
Wszystkie wykłady były niezwykle ciekawe i poruszały tematykę celiakii w bardzo wielu aspektach. Podczas prezentacji można było np. zobaczyć zdrowe i chore jelito i posłuchać o kapsułce endoskopowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykład stomatologa, prof. Tomasza Konopki, który opowiadał o zmianach w jamie ustnej w celiakii. Pan profesor podkreślił, iż stomatologia to nie tylko leczenie zębów, ale całej jamy ustnej. W swojej prezentacji pokazywał rozległe afty, zmiany na języku, oraz powiększone ślinianki, które często są objawami nieleczonej celiakii.
Podczas przerwy kawowa uczestnicy mogli skosztować przepysznych bezglutenowych słodkości firm: Bezgluten, Schär, Balviten i Glutenex, którym za to serdecznie dziękujemy. Można było także porozmawiać z przedstawicielką firmy Euroimmun, zajmującą się diagnostyką w kierunku celiakii.
Podziękowania za organizację konferencji należą się przede wszystkim panu profesorowi Leszkowi Paradowskiemu i pani doktor Ewie Waszczuk z Katedry Gastroenterologii i Hepatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu za ich wkład i poświęcony czas. Jesteśmy szczególnie wdzięczni za słowa uznania pod adresem naszego Stowarzyszenia, jakie otrzymaliśmy od pana profesora. Dziękujemy także naszym niezawodnym członkiniom – przede wszystkim Małgosi Jakubczyk za współorganizowanie konferencji i przedstawienie naszego Stowarzyszenia uczestnikom oraz Oli (na forum Ola_wet) i Ani (na forum Kluska) za reprezentowanie nas przy stoliku z broszurami, ulotkami i informacjami o Stowarzyszeniu.