Aktualności
Jesienne warsztaty kulinarne w Szczecinie już za nami
Na jesienne warsztaty kulinarne w Szczecinie zgłosiło się tyle osób, że odbyły się w dwóch grupach, po 20 osób w każdej. Na godzinę 11.00 przyszły głównie osoby, które uczestniczyły w takich zajęciach po raz pierwszy, natomiast o 14.00 odbyły się warsztaty dla tych bardziej zaznajomionych z dietą bezglutenową. Ponieważ aura za oknem jest coraz mniej przyjazna, postanowiliśmy tym razem przygotować dania rozgrzewające, aromatyczne, wykorzystując produkty łatwo dostępne, niedrogie, za to bardzo wartościowe i wzbogacające naszą dietę. Zaplanowany program był bardzo ambitny i zawierał przygotowanie:
– chleba z dodatkiem zmielonego siemienia lnianego, amarantusa, sezamu i czarnuszki,
– bułeczek dyniowych,
– ciasta dyniowo-pomarańczowego,
– zupy warzywnej z kaszą jaglaną,
– jaglanki z suszonymi owocami: żurawiną, morelą, rodzynkami i mlekiem kokosowym,
– jaglanki z malinami,
– owsianki z jabłkami i cynamonem,
– cynamonowej owsianki z gruszką.
Po krótkim wprowadzeniu w temat diety bezglutenowej oraz kilku słowach o działaniach naszego Stowarzyszenia, ze szczególnym uwzględnieniem wyników ostatniej tury badań produktów, wzięliśmy się do pracy. Podzieliliśmy się na trzy grupy, aby na początek przygotować wypieki, które muszą wyrosnąć i się upiec. Następnie w jeszcze mniejszych zespołach przygotowaliśmy jaglanki i owsianki w kilku odsłonach. Praca dosłownie paliła się nam w rękach, wszyscy uczestnicy byli bardzo zaangażowani w pracę. Podczas krojenia i gotowania był czas na wymianę doświadczeń oraz odpowiedzi na niektóre pytania nasuwające się przy rondlu:)
Około godziny 13 zaczęliśmy zasiadać do stołu, gdzie oprócz przygotowanych przez nas dań znalazły się: pasty do chleba: z ciecierzycy z pomidorami oraz z białego sera z suszonymi pomidorami – przygotowane przez firmę LightBox z Gdańska; dania warzywne i mięsno-warzywne oraz ciasto orzechowe i sernik z orzechowym spodem przygotowane przez Catering SAAS ze Szczecina – obie firmy przygotowały te przysmaki specjalnie na nasze warsztaty, obie też są w programie MENU BEZ GLUTENU. Firma P.P.U.H NIRO przysłała nam na warsztaty ciabaty firmy Schnitzer do degustacji. Kolejną atrakcją spotkania były rozlosowane wśród uczestników boxy z całodziennym zestawem (pięciu bezglutenowych posiłków) jakie oferuje firma LightBox z Gdańska, pozostałe osoby miały możliwość zapoznania się z zawartością takiego boxu na miejscu – jednodniowa porcja posiłków została otwarta do degustacji.
Można śmiało powiedzieć, że stoły uginały się pod ciężarem pysznego, bezglutenowego jedzenia. Każdy znalazł dla siebie coś dobrego, czy najlepszego. Bardzo dużo zachwytów było nad dyniowymi bułeczkami, które udały się wybornie, nie tylko miały w składzie puree z dyni, ale wyglądały jak małe dynie:) Do bułeczek było masło i domowe dżemy mojej produkcji: brzoskwiniowy, wiśniowy i z czarnej porzeczki. Dużym powodzeniem cieszyły się chleby: jasny i ciemny – znikały ze stołu momentalnie:) Z naszych wielu propozycji śniadaniowych na jaglanki i owsianki każdy wybrał odpowiadające indywidualnym smakom i gustom. Mnie najlepiej smakowała jaglanka z gorącymi malinami i miodem.
Ciasto dyniowo-pomarańczowe pięknie pachniało przyprawą korzenną, było delikatne i wilgotne, pysznie smakowało i trochę przypominało atmosferę nadchodzących świąt. Dla wielu uczestników odkryciem był smak cykorii – bardzo w smaku podobnej do kawy rozpuszczalnej. Około godziny 14 objedzeni i zadowoleni uczestnicy pierwszej grupy warsztatowej, po bardzo sprawnym sprzątnięciu naczyń, opuszczali zajęcia.
Druga grupa na swoich warsztatach miała wykonać podobny plan jak pierwsza, z zastąpieniem przygotowania chleba – chałką. Ponieważ jednak część propozycji śniadaniowych została z poprzedniej grupy, przygotowanie niektórych pominęliśmy. Pozostałe atrakcje były identyczne jak na wcześniejszych warsztatach.
Dostępne były dla obu grup – jak zawsze – materiały Stowarzyszenia oraz firm, które przygotowały niespodzianki dla uczestników, wszystkie cieszyły się dużym powodzeniem.
Bardzo serdecznie witamy nowych członków stowarzyszenia, którzy przystąpili do nas podczas zajęć:)
Specjalnie dziękuję Pani Marii Wójcikowskiej, która wspierała nas kolejny raz radą oraz wskazówkami warsztatowymi w przygotowaniu potraw bezglutenowych.
Dziękuję firmom: LightBox z Gdańska oraz jej przedstawicielowi Panu Alfredowi Millerowi za przedstawienie oferty firmy oraz udzielenie odpowiedzi na pytania uczestników, Catering SAAS ze Szczecina oraz P.P.U.H NIRO za dostarczenie swoich produktów na warsztaty.
Bardzo dziękuję Pani Annie M. Sakowskiej za udostępnienie większości fotografii z warsztatów do tej relacji.
Dziękuję Ani i Kasi oraz Aldonie za pomoc w przygotowaniu oraz podczas trwania warsztatów.
Jola Meller
Od Zarządu: Jolu serdecznie Ci dziękujemy za prężną i energetyczną działalność w Szczecinie oraz za organizację tych niesamowitych warsztatów.