Łódź – relacja ze spotkania i zaproszenie na nowe – 12 kwietnia 2013

Zapraszamy na kolejne spotkanie osób na diecie bezglutenowej, a także wszystkich zainteresowanych tą tematyką z okolic Łodzi. Odbędzie się ono 12 kwietnia o godzinie 17.00, po raz drugi już w gościnnych progach Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 85.

Głównym punktem programu będą warsztaty pieczenia chleba połączone z wymianą „najlepszych praktyk” w tej dziedzinie. Chętnie poznamy nowe sposoby na wykonanie tej niełatwej sztuki. Oprócz tego będzie można po prostu przyjść, posiedzieć i poplotkować z innymi uczestnikami. Mamy dostęp do w pełni wyposażonej kuchni. Na miejscu będzie dostępna herbata, kawa. Zapraszamy do przyniesienia własnoręcznie przyrządzonych lub zakupionych bezglutenowych smakołyków.

Zapraszamy również najmłodszych, postaramy się aby się nie nudzili (zapewniamy gry planszowe). Jesteśmy otwarci na pomysły i sugestie.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: lodzbezglutenowo@gmail.com lub telefonicznie 516 676 961 – Kamil. Ilość miejsc niestety jest ograniczona ograniczona. Pierwszeństwo mają członkowie naszego Stowarzyszenia.

 

Relacja z ostatniego spotkania:

W sobotę 16 marca, w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej 85, odbyło się spotkanie osób na diecie bezglutenowej. Dzięki uprzejmości Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego została nam udostępniona sala, mieliśmy  również do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię. Część uczestników stanowili członkowie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, przyszło też parę osób zainteresowanych tematyką żywienia bez glutenu, a także możliwościami przystosowania istniejących i planowanych biznesów gastronomicznych do tego, aby mogły obsługiwać również klientów na diecie bezglutenowej. Cieszy nas to niezmiernie. Uczestnicy przynieśli małe co nieco, kupione lub przygotowane własnoręcznie. Dodatkowo przedstawiciel firmy H2O Drinki podrzucił nam trochę cydru X (dziękujemy!).

Chcielibyśmy zapoczątkować coś bardziej trwałego niż pojedyncze spotkania i spotykać się regularnie i w miarę możliwości w lokalizacji w centrum Łodzi, dlatego też chcieliśmy usłyszeć o tym jakie są potrzeby nas, łódzkich bezglutenowców.

Co chcielibyśmy zmienić? Uzyskaliśmy takie odpowiedzi i sugestie:

  • Lokale z daniami bezglutenowymi
  • Wskazywanie na podobieństwo naszych problemów do problemów ludzi na innych dietach
  • Potrzeba edukowania: podręcznik, nauczanie w szkołach gastronomicznych, poradniach
  • Potrzeba zmiany świadomości w placówkach takich jak przedszkola
  • Poszerzanie świadomości łodzian (i nie tylko) poprzez: promocję plenerową, artykuły o modzie na bezglutenowość (związaną z nienajlepszym wpływem pszenicy na nasze zdrowie, również z łatwiejszą utratą wagi)
  • Wytyczne do gotowania bezglutenowego
  • Potrzeba zmiany podejścia ludzi do osób na diecie
  • Podniesienie wiedzy lekarzy pierwszego kontaktu
  • Refundacja żywności bezglutenowej

W miarę możliwości, podczas kolejnych spotkań postaramy się rozwinąć tematy. Zapraszamy również do dzielenia się swoimi pomysłami i wiedzą.

Kamil