„Praktyczne aspekty zdrowej i smacznej diety bezglutenowej” – sprawozdanie z warsztatów

W Warszawie, 7 listopada 2009, na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW odbyły się bezpłatne warsztaty szkoleniowe dla 60 osób na diecie bezglutenowej. Organizatorem było nasze Stowarzyszenie oraz Polskie Towarzystwo Dietetyki – Oddział Wojewódzki w Warszawie.
Program warsztatów obejmował:

  • Wspólnie pieczenie różnych rodzajów chleba i późniejszą jego degustację. Omówienie zastosowania różnych dodatków do chleba wzbogacających jego smak i wartości odżywcze (siemię lniane, pestki słonecznika, dyni, czarnuszka, błonnik jabłkowy, cebula, różne zioła itp.). Był też czas na rozmowę o innych produktach bezglutenowych, ciastach, a także o naszej nowej akcji licencjonowania znaku „Przekreślony Kłos”. W trakcie warsztatów w Katedrze Dietetyki uczestnikom także wykonano pomiar składu ciała metodą bioimpedancji BIA (pomiar masy tłuszczowej, beztłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie).
  • Omówienie wartości odżywczej przykładowych jadłospisów uczestników na podstawie otrzymanych dzienniczków bieżącego notowania spożycia, porównanie z normami żywieniowymi oraz interpretacja wyników wcześniejszych analiz składu ciała dla wszystkich uczestników warsztatów.

 

Po zajęciach praktycznych, w Auli 3 odbyły się wykłady pod wspólnym tytułem „Praktyczne problemy związane z przestrzeganiem i zbilansowaniem diety bezglutenowej” omawiane w trzech perspektywach:

 

  • spojrzenie dietetyka – dr Anna Stolarczyk, Centrum Zdrowia Dziecka
  • spojrzenie lekarza – dr Grażyna Rowicka, Instytut Matki i Dziecka
  • spojrzenie pacjenta” – psycholog Alicja Kamińska, Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej

Wszyscy wykładowcy mają wieloletnie doświadczenia związane z dietą bezglutenową i celiakią, wiele ciekawych spostrzeżeń oraz wiedzy praktycznej. Bardzo im dziękujemy za poświęcony nam czas.

W przerwie między wykładami odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie członków naszego Stowarzyszenia, dokonaliśmy niezbędnych zmian w statucie. Szczególnie dziękujemy tym naszym członkom, którzy przyjechali na warsztaty i na walne z bardzo daleka, często wiele godzin spędzając w podróży.

Sama inicjatywa i program warsztatów były pomysłem dr Ewy Lange i dr Joanny Myszkowskiej – Ryciak z Polskiego Towarzystwa Dietetyki, którym bardzo dziękujemy i polecamy się na przyszłość. Dziękujemy też studentkom z SGGW za wsparcie przy pomiarach, opiece nad dziećmi i kierowaniu ruchem w meandrach budynku nr 32 🙂

Dziękujemy również naszym Partnerom za słodkie produkty do degustacji, dostarczoną mąkę i materiały dla uczestników.