Przyprawy z glutenem czy bez? Wyniki I partii najnowszej tury badań

Tej jesieni przygotowaliśmy długą listę produktów do kolejnej tury badań na zawartość glutenu i podzieliliśmy je na dwie partie. Poniżej publikujemy pierwsze wyniki.

Produkty zostały wybrane na podstawie próśb osób na diecie bezglutenowej przekazanych nam poprzez fanpage’a na Facebooku, maile oraz grupę Stowarzyszeni z Celiakią na FB (grupa dla członków Stowarzyszenia). Z kilkuset zaproponowanych produktów wybraliśmy te, co do których i my mamy najwięcej wątpliwości, szczególnie mając na uwadze wcześniejsze wyniki badań i nasze własne doświadczenia.

Kilka osób prosiło nas o zbadanie produktów licencjonowanych. Zupełnie nie ma takiej potrzeby – te produkty są już regularnie kontrolowane i badane, a my otrzymujemy ich wyniki. Byłoby to tylko marnotrawienie funduszy z 1% podatku, z których finansowane są badania.

Nie skierowaliśmy też do badań produktów typu sól, cukier czy ocet. Według nas zupełnie nie stanowią zagrożenia. To wniosek wypływający z naszych wieloletnich doświadczeń związanych ze surowców podczas licznych audytów w firmach spożywczych.

Tak więc do badań w akredytowanym laboratorium w pierwszej turze wysłaliśmy:

  • przyprawy różnych firm (część z nich miała na etykiecie ostrzeżenie o możliwej zawartości glutenu),
  • mąki, kasze i ryż,
  • chrupkie pieczywo, wafle i panierkę opisywaną jako bezglutenowa oraz mieszankę do chleba bez mąki

Wyniki badań pierwszej partii

Przyprawy najbardziej popularnych firm ( Prymat, Kotanyi, Kamis, marki Tesco) nie zawierały glutenu, mimo że na etykietach było takie ostrzeżenie. Wynik <LOQ oznacza, że w danej próbce było poniżej 6,25 ppm glutenu, czyli poniżej zakresu oznaczenia ilościowego. Nawet przyprawy mielone, co do których pojawiało się najwięcej wątpliwości, wyszły dobrze: papryka mielona, pieprz mielony, czosnek).

Niestety były wyjątki – przykrym zaskoczeniem był kolejny zły wynik przypraw firmy Dary Natury. Kolendra mielona tej firmy znów zawierała gluten powyżej 50 ppm (w poprzednim badaniu ta sama przyprawa zawierała powyżej 168 ppm glutenu). Podobnie gluten zawierał ekologiczny pieprz mielony Darów Natury. Na etykietach tych przyprawach nie było ostrzeżenia o glutenie.
Powyżej 50 ppm zawierała też mieszanka – przyprawa do Gyrosa firmy Szczypta Natury, natomiast na jej etykiecie nie było ostrzeżenia o glutenie.

Generalnie wnioski są dość zaskakujące – glutenu nie zawierają te przyprawy, na których etykietach jest ostrzeżenie, natomiast niebezpieczne okazały się te przyprawy, na których nie było żadnego ostrzeżenia o jego możliwej zawartości.

Na prośbę wielu osób ponownie zbadaliśmy także ryż od kilku producentów – wszystkie badania są w porządku. Także zwykła, tania mąka ziemniaczana nie zawiera glutenu.
Do badań skierowaliśmy też kasze firm Denver Food i Pięć Przemian – producenci opisywali je jako bezglutenowe i faktycznie takie były.
Natomiast powyżej 50 ppm glutenu zawierały wafle gryczane firmy Lestello, które na etykiecie są opisane jako produkt bezglutenowy!

Przekroczenia zawartości glutenu w wymienionych produktach zgłaszamy do Głównego Inspektoratu Sanitarnego z prośbą o interwencję.

Uwaga:

Pamiętajmy, że są to jedynie jednostkowe wyniki konkretnej partii produktów i nie dają nam gwarancji, że następna partia też będzie z glutenem bądź wolna od glutenu – to już zależy od producenta.

A już niedługo opublikujemy wyniki badań drugiej partii – m.in. słodyczy, alkoholi oraz kolejnych chlebów ze zwykłych piekarni sprzedawanych jako bezglutenowe.

Badania produktów na zawartość glutenu są finansowane z wpłat z tytułu 1% podatku. Dziękujemy wszystkim osobom, które przekazują Stowarzyszeniu 1% podatku – badania na zawartość glutenu są finansowane z tego źródła.

Anna Marczewska
Zarząd Stowarzyszenia

Przyprawy z glutenem czy bez? Wyniki I partii najnowszej tury badań